Konik polski to twarda, wszechstronna i unikatowa rasa. Inteligentne i odporne, wspaniale sprawdzają się w rekreacji, hipoterapii, zaprzęgu, pomocy w pracach gospodarskich. Za to wcale nie są bliższe tarpanowi, niż inne rasy. Nie ma też racjonalnego powodu ich selekcja na myszatą maść. A wiedzieliście, jak świetnie pływają? Tajemnic koników jest więcej!
Chętnie jedzą go konie, owce, krowy, króliki i...ludzie. Ma znane i udowodnione właściwości przeciwkrwotoczne, w tym szczególnie na krwawienia maciczne. Zawiera również bogactwo witamin i związków mineralnych.
Stresujące i niezgodne z potrzebami gatunku warunki życia, często powodują u koni zaburzenia psychiczne, w tym apatię, wyłączenie, stereotypie i depresję. Pomocą jest optymalizacja chowu, wzbogacenie środowiska, zastosowanie ziół, olejków eterycznych i muzykoterapia.
Egzema, lipcówka, sweet itch, alergie, łupież, wycieranie grzywy i ogona...Dyskomfort konia potrafi być ogromny i wymaga zarówno znalezienia i eliminacji przyczyny, jak i zastosowania środków ograniczających wystepowanie uporczywych i irytujących zwierzę objawów.
DMSO to środek stosowany w praktyce w niektórych urazach układu ruchu u koni. Jego działanie jest bardzo mocne i zastosowanie bywa uznawane za kontrowersyjne. Warto wiedzieć, co na ten temat mówią badania oraz czym jest DMSO i jak stosować go w sposób bezpieczny.
Żylaki mają wieloczynnikową etiologię. Choć częste są obawy o jazdę konną przy ich występowaniu, tak naprawdę ruch i ćwiczenia są podstawą profilaktyki i ważną częścią terapii. Można jeździć konno mając żylaki, o ile stosuje się do pewnych zasad.
Konie miewają bóle głowy z wielu powodów. Możliwe, że występują u nich również uporczywe migreny. Na szczęście, znając przyczyny zjawiska, możemy w pewnym stopniu im zapobiegać lub łagodzić ataki.