ODBLASKI DLA KONIA I JEŹDŹCA

2024-02-05
ODBLASKI DLA KONIA I JEŹDŹCA

ODBLASKI

Wiele zwierząt ma specjalną błonę odblaskową w oku, by lepiej widzieć w ciemności. Dlatego ich oczy świecą w ciemności. "Sztuczne" odblaski wynalazł w 1934 roku Percy Shaw. Chciał poprawić widoczność podczas jazdy samochodem wieczorami i w deszczu. Zainspirowały go refleksy w oczach kota. Pierwsze odblaski były wykonane z drewna, kryształu i aluminium, pokrytych kulkami szklanymi, które odbijały światło w różnych kierunkach.

Odblaski działają przez odbicie światła. Odblaskowy materiał składa się drobnych elementów odbijających światło pod różnymi kątami. Są 2 rodzaje materiałów odblaskowych: mikrokulkowy: promienie światła są odbijane przez tysiące mikrokulek szklanych wkomponowanych w warstwy tkaniny; częsty w kamizelkach; mikropryzmatyczny– światło odbijają specjalne pryzmaty.

Odblaski są istotne dla wszystkich osób poruszających się po drodze, szczególnie w ciemności lub w warunkach słabej widoczności: turystów, jeźdźców, pieszych, rowerzystów, biegaczy. Odblaski odbijają światło z reflektorów samochodowych lub innych źródeł światła, dzięki czemu nawet siedmiokrotnie zwiększają widoczność osób na drodze! Dodatkowa chwila (3 s) na reakcję kierowcy może uchronić przed wypadkiem.

Jaka odległość? Po zmroku jeździec lub pieszy ubrany w ciemny strój, bez odblasków, jest widziany przez kierowcę z odległości 20- 40 metrów. Przy prędkości 90 km/h kierowca zobaczy go w ostatniej chwili i nie ma szans na reakcję. Natomiast jeśli człowiek ma na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny z odległości 150 metrów a nawet 300 m.

PO CO ODBLASKI JEŹDŹCOM?

Pięć dobrych powodów do noszenia odblasków przez jeźdźców:

Po pierwsze, nawet dobrze zaplanowany teren może się przedłużyć a pogoda (zatem i widoczność) popsuć. Zwłaszcza w czasie krótkich dni, łatwo o nieplanowany powrót po zmroku.

Po drugie, aby dojechać do szlaków konnych i leśnych czy polnych ścieżek, najczęściej trzeba przekroczyć drogi, po których jeżdżą samochody. Nawet przejście z pastwiska lub ujeżdżalni do stajni, może wymagać przekroczenia drogi i warto zadbać o swoją widoczność.

Po trzecie, nie tylko zmrok ogranicza widoczność, ale też deszcz i mgła – często towarzyszące terenom i rajdom, i trudne też do końca do przewidzenia przy dłuższym wyjeździe. Z kolei latem oślepienie przez słońce utrudnia kierowcom zauważenie jeźdźca więc odblaski też są ważne

Po czwarte, w razie wypadku jeźdźca w samotnym terenie, łatwiej go znaleźć.

Po piąte, jeśli jeździec w terenie jest widoczny dla rowerzystów, motocyklistów, spacerujących z psami, myśliwych, to widocznośc daje czas na odwołanie psa, zgaszenie silnika, uważność itd.

Po szóste, jeździec w terenie często staje się też pieszym jak również na pieszo prowadzimy konie np na pastwiska. Od 2014, odblaski są obowiązkowe dla pieszych poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym; odblask musi być widoczny dla kierujących, za jego brak grozi mandat. Elementów odblaskowych nie musimy nosić na drodze przeznaczonej tylko dla pieszych lub na chodniku.

ODBLASKI DLA KONI - NIE TYLKO NA PRZEJAŻDŻCE:

Odblaski zwiększają bezpieczeństwo koni na całodobowych pastwiskach. Są przydatne zwłaszcza, jeśli konie bytują na dużym terenie, lub mamy problem z kucykiem – uciekinierem, albo dzikami lub 'zabawnymi' sąsiadami psującymi ogrodzenia. Odblaskowy kantar, spray, zawieszka na ogonie lub grzywie ułatwiają sprawdzenie czy konie są na miejscu lub znalezienie ich, jeśli nocą opuszczą pastwisko.

ODBLASKI DLA KONIE I JEŹDŹCA - JAKIE?

Jakie odblaski wybrać? Największym odblaskiem jest kamizelka oraz derka, dzięki dużej powierzchni wydatnie zwiększają widoczność. Podstawowe minimum to kamizelka dla jeźdźca i ochraniacz na ogon lub nogi dla konia. Najlepiej nosić kilka elementów odblaskowych. Ważne jest by koń był widziany z tyłu, pomaga w tym, jeśli nie używamy derki (np latem, jest za ciepło) ochraniacz na ogon. Należy sprawdzić, czy odblaski nie są zasłaniane przez szalik, kaptur itd.

Do wyboru mamy kilka grup i wiele form odblasków dla jeźdźców i koni:

  • Odzież: kamizelki, kurtki, chusty, rękawiczki i kaski często mają wszyte elementy odblaskowe. Spódnice jeździeckie Złoty Koń, zapewniające ciepło i wygodę podczas jesiennych i zimowych przejażdżek, mają odblaskowe pasy wzdłuż całej dolnej krawędzi, dla zwiększenia widoczności.

  • Akcesoria: taśma na ramię, naklejki na kask, lampki LED, nakładki na buty, zawieszki

  • Odblaski dla konia: czaprak, półderka treningowa, kantar, ochraniacze, naczółek, odblaski na paski policzkowe, nauszniki, napierśniki, pokrowce na sakwy. Odblaskowy element można tez zawiesić np. na strzemieniu.

  • Odblaskowy spray na ubranie i sierść zwierząt, przydatny np dla koni na pastwiskach.

Aby odblaski były skuteczne, ważne jest ich umiejscowienie na poziomie oczu innych osób i w polu działania świateł samochodowych. Pamiętajmy o różnicy wysokości między jeźdźcem a pieszym! Dla jeźdźca bardzo ważne są odblaski na butach, nogach, strzemionach, ogonie konia, napierśnik, nachrapnik. Ważna jest widoczność i z przodu i z tyłu, temu służą odblaski w okolicy klatki piersiowej i pleców.

Tekst: Joanna Smulska

 

 

 

Polecane

pixel