Ziele wiązówki dla koni
- Zioło o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Wskazane po wysiłku i kontuzjach. Działa przeciwreumatycznie, pomaga przy zapalaniu stawów i wrzodach.
Ziele wiązówki dla koni pochodzi z gatunku Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria), która od czerwca do sierpnia wabi owady delikatnym zapachem biało – żółtych baldachów. Wysoka i kwitnąca, nazywana bywa 'Królową łąk", ale też mniej romantycznie – 'kozią brodą'. Jej ulubione miejsca bytowania to te, gdzie może mieć mokro w stópki: nad brzegami wód, na wilgotnych łąkach, nad rowami. Jest to zioło bardzo korzystne dal koni, ze względu m.in. na działanie na aparat ruchu i przeciwwrzodowe; jest chętnie przez nie poszukiwane i jedzone.
Surowcem zielarskim jest kwiat, ziele i liść; składniki czynne to: olejki eteryczne (uwalnia salicylany), flawonoidy (3-6%), garbniki (10 - 20%), kwasy organiczne (w tym salicylowy), sole mineralne i glikozydy fenolowe (spireina, salicyna). Najważniejsze dla jej działania są salicylany: wolny kwas salicylowy oraz aldehyd salicylowy.
Jest to roślina dobrze łącząca się z innymi, w tym zwłaszcza: wierzbą, topolą, starzęślą (Gaultheria) bzem czarnym i hakoroślą (Harpagophytum) - jest to zestaw przeciwzapalny, przeciwreumatyczny i przeciwartretyczny. Inne połączenie, wspomagające krążenie obwodowe (korzystne przy ochwacie) to wiązówka, czarci pazur, głóg, kora jesionu.
Wiązówka - wskazania i właściwości:
-
środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy (dzięki salicynie), przeciwwirusowy. Używany przy nieżytach, zapaleniach górnych dróg oddechowych (zwłaszcza 'przeziębienia; czyli infekcje wirusowe, ekstrakty z ziela działają też przeciwbakteryjnie, np na gronkowca złocistego, paciorkowca, pałeczki zapalenia płuc). Naturalna alternatywa dla syntetycznych salicylanów. Salicylan został wyizolowany po raz pierwszy nie z wierzby a z wiązówki i nazywał się pierwotnie Acidum spiricicum.
- Wspomaga leczenie wrzodów i zapobieganie ich powstawaniu (także dzięki działaniu przeciwzapalnemu). Działa ściągająco na przewód pokarmowy, łagodząco na błony śluzowe, wspomaga leczenie biegunek, zapobiega stanom zapalnym żołądka, nadmiernemu zakwaszeniu i wrzodom.
-
działanie przeciwreumatyczne (zwłaszcza w zestawie z wierzbą i liśćmi brzozy), pomocna przy zapaleniu stawów
-
środek moczopędny i napotny, czyszczący krew, wspomaga leczenie schorzeń pęcherza i nerek. Wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii (działanie diuretyczne) a także rozszerza naczynia krwionośne (heparyna w kwiatach działa przeciwzakrzepowo i fibrynolitycznie, zmniejsza lepkość krwi)
-
w medycynie ludowej używana do zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego, jako ziele przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe
-
zapobiega obrzękom, zakwasom, bólom i przykurczom mięśni po dużym wysiłku
-
zewnętrznie: przy zakażeniach skóry, ranach; przemywanie naparem na trudno gojące się rany, wrzody i przy zapaleniu spojówek - działa ściągająco, przeciwzapalnie i odkażająco, a także antybakteryjnie.
- Opakowanie: 500g.
Jak podawać: w Barze Ziołowym