Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podawanie ziół

JAK PODAWAĆ ZIOŁA?
1) Zioła dajemy w żłobie/ misce, nie trzeba ich wcale zaparzać. Można zwilżyć wodą dla kaszlących lub alergicznych koni.
2) Jak często i długo dawać zioła? Tak długo, jak koń chce dane zioło jeść. Można dawać codziennie i nawet kilka razy dziennie, ale przy regularnym podawaniu nie ma też problemu, jeśli w jakiś dzień koń nie dostanie wcale. Jeśli koń dostaje odpowiednią ilość ziół i jest poza tym prawidłowo żywiony, normalnym jest, że będzie sobie robił przerwy. Nie należy podawać ziół na siłę, gdy koń sam je odrzuca, zwłaszcza silniej działających, jak np czosnek.
3) Najlepiej podawać czyste zioła osobno. Ewentualnei można zrobić małą (np na tydzień) ilość mieszanki z ziół preferowanych przez konia w danym momencie
4)Częsta jest obawa pt. 'mój koń jest żarłoczny, zje wszystko'. Owszem, może zjeść bardzo dużo bardzo wielu ziół – widocznie potrzebuje! Zarówno pastwiska, jak i łąki (a więc i siano) często mają niedobory ziół, a ziemia – niedobory minerałów. Do tego konie pracujące, stojące w stajniach, młode, starzejące się – mają konkretne wynikające z tych stanów potrzeby. Jeśli długo nie są one zaspokajane (a sianko, owies i lizawka to za mało, by je zaspokoić) – wtedy koń jest 'żarłoczny' bo szuka po prostu uzupełnienia tego, czego mu brak. Konie rozpoczynające kuracje ziołami często przez pierwsze 3 dni do tygodnia jedzą ich wielkie ilości – później ilość rodzajów i porcji ziół spada, często do minimalnych ilości. Przy wielkim i nieposkromionym apetycie konia należy skonsultować się z lekarzem weterynarii co do innych leżących za tym przyczyn (wrzody, problemy z uzębieniem, zarobaczenie, choroby przewlekłe itd).
5) Druga obawa to: 'mój koń jest wybredny, nie zje niczego'. Konie odrzucają zioła, których nie potrzebują; te rośliny często nie są smaczne, a wręcz gorzkie, więc np tymianek czy wrotycz nie będą jedzone bez potrzeby. Jeśli koń wybiera ziół mało lub wcale może być to bardzo dobry znak - prawdopodobnie ma dobrą dietę i dobre zdrowie. Natomiast czasem związane jest to ze stresem – wtedy warto spróbować podać w takim czasie, miejscu i sposobem, żeby koń był zrelaksowany; nie dawać np ziół kiedy koń czeka na wieczorny owies albo sąsiad zza ściany go podgryza. Niektóre konie wolą być przy karmieniu same inne stresują się w braku przyjaciela, to też warto wziąć pod uwagę przy podawaniu ziół.
Stokrotka to też smakowity dodatek

 

pixel