Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rozmiary kantarów - dobór i rodzaje

Właściwy rozmiar kantara wpływa na bezpieczeństwo i dobre samopoczucie konia. Jeśli byłby za luźny, może się zaczepić lub zgubić; za ciasny potrafi obetrzeć do krwi. Podstawowe rozmiary kantarów to pony, cob, horse i draft, ale są jeszcze inne dodatkowe:

  • mini lub 00: na kuce miniaturowe, falabella i źrebięta zwykłych kucyków.

  • foal lub 0: na źrebaka ras średnich i dużych lub dorosłego kucyka szetlandzkiego

  • pony lub 1: na kuca walijskiego, islandzkiego, niektóre szetlandy ale i mniejsze hucuły, lub źrebaka ras dużych od odsadka do roczniaka i nieco dłużej

  • cob lub 2 lub rozmiar S (Small): na hucuły, folbluty, araby, lusitano, konie półkrwi arabskiej

  • rozmiar arabski, czyli cob z węższą częścią nachrapnikową

  • full lub 3 lub rozmiar M (Medium): dla większości koni wierzchowych – wielkopolskie, trakeny, szlachetnej półkrwi, fryzy, hanowery, holsztyny, lipicany

  • xfull/Large: dla dużych koni gorącokrwistych (np śląskie, oldenburskie, kladrubskie) i koni pogrubionych

  • zimnokrwisty/XL: dla dużych ciężkich koni: belg, perszeron, shire

Subway kantar Flowers

POMIAR GŁOWY I KANTARA: Rozmiary u poszczególnych producentów wypadają różnie, dlatego najpewniejszym sposobem dobrania jest obmierzenie głowy konia. Pierwszy pomiar wykonujemy w miejscu gdzie ma leżeć nachrapnik, czyli 1/2 do 2/3 drogi między oczami a nozdrzami: należy zmierzyć, jak długi ma być nachrapnik dla danego konia, miarka jest naszym prowizorycznym nachrapnikiem. Następnie mierzymy odległość od miejsca prawidłowego leżenia nachrapnika z jednej strony głowy, przez potylice, do drugiej strony. Można jeszcze zmierzyć preferowaną długość części podbródkowej. Z tymi wymiarami możemy porównać kantary w sklepie, mierząc je od sprzączki do sprzączki.

SPRAWDZENIE DOPASOWANIA. Nachrapnik nie może być za ciasny, musi umożliwiać bezproblemowe jedzenie, picie i ziewanie bez oporu. Między brodę a pasek pod brodą powinny wejść 2-3 palce. Kantar nie może być też na tyle luźny, by koń włożył w niego nogę skrobiąc się za uchem (niebezpieczne zwłaszcza u źrebiąt), zbyt obszerny kantar może też zaczepić się o gałązkę, element ogrodzenia lub skobel bramki.

Zawsze warto mieć jeden kantar zapasowy na wypadek jak drugi się zgubi lub popsuje.

 

pixel