Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja siodeł

Pielęgnacja siodeł i ogłowi wydatnie przedłuża ich żywotność i podnosi komfort użytkowania. Ma ona kilka zasadniczych elementów. Odpowiednia pieczołowitość na każdym z nich pozwoli długo zachować jakość i sprawność posiadanego sprzętu.

1) Właściwe użytkowanie i przechowywanie. Rząd jeździecki, zwłaszcza skórzany, należy chronić przed bezpośrednim działaniem potu (odpowiednio duży i czysty czaprak) i czyścić z błota po użyciu. W siodlarni niezbędna jest ochrona przed kurzem (pokrowce na siodło) i wilgocią (sprzyja pleśnieniu; konieczna jest wentylacja i cieplejsze pomieszczenie zimą). Ogłowia należy zawieszać na wieszakach do ogłowi w taki sposób, jak leżałyby na końskiej głowie, siodła rozkładamy na wieszakach do siodeł, zawsze pojedynczo. Strzemiona podciągamy na wewnętrznym pasku puśliska lub opieramy o podpórkę, jeśli jest taka możliwość. Brzydkim i szkodliwym zwyczajem jest zawijanie pasków puślisk o strzemiona, często w dodatku ubrudzone podeszwą buta. W ten sposób skóra puśliska wyciera się, niszczy i pęka, a przy okazji na udzie kolejnego jeźdźca ląduje brud z podeszwy poprzedniego. Podkładki i czapraki ZAWSZE przechowujemy osobno od siodeł (unikamy przenoszenia wilgoci na siodło) a nigdy nie zostawiamy spoconego czapraka pod odkładanym siodłem.

2) Mycie i czyszczenie sprzętu. Sprzęt skórzany czyścimy za pomocą mydła do siodeł, miękkiej szmatki oraz ciepłej wody. Należy używać jak najwięcej mydła a mniej wody. Umyte elementy delikatnie wycieramy do sucha; do mycia trzeba rozpiąć wszystkie sprzączki.

3) Pastowanie i konserwacja. Na umyta i suchą skórę możemy nałożyć balsam do siodeł lub wosk. wybrany produkt równomiernie nakładamy miękką szmatką. Skórzany sprzęt powinno się pastować regularnie, zwłaszcza, jeśli ulegnie przemoczeniu podczas np rajdu, terenu w deszczu. Elastyczna i mocna skóra to nie tylko kwestia estetyki - ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

4) Sprzęt z tworzyw sztucznych nie wymaga pastowania i nie należy go traktować środkami do skór (nie wchłoną się a mogą pozostawić jego powierzchnię śliska, co bywa niewygodne i/lub niebezpieczne). Nadal natomiast ważne jest jego mycie i okresowe sprawdzanie, by wykryć i naprawić ewentualne usterki lub wymienić zużyte części. Siodła z tworzyw można tez konserwować i pięlęgnowac odpowiednimi do nich środkami.

pixel