Siemię lnu dla koni
- Wspaniale działa na kondycję sierści i kopyt, pobudza perystaltykę, wspomaga trawienie. Działa dietetycznie, wskazany dla rekonwalescentów i starszych koni. Składnik tradycyjnego meszu.
Siemię lniane dla koni (Semen lini) to nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Jest to roślina o znanych właściwościach leczniczych i odżywczych, źródło cennego oleju o właściwościach przeciwzapalnych.
Właściwości: siemię lnu podawane regularnie, poprawia zdrowie kopyt i wygląd sierści, wzmacnia układ trawienny, wspomaga konie w okresie zmiany sierści oraz rekonwalescencji. Pomocne w stanach zapalnych i wrzodach przewodu pokarmowego (żołądka, jelit), zaburzeniach trawienia. Działa na układ pokarmowy osłaniająco, przeciwzapalnie, stymuluje perystaltykę, usprawnia trawienie. Nasiona działają powlekająco, odżywczo i regulująco na wypróżnienia. wspomagająco przy chorych stawach, reumatyzmie, artretyzmie - ze względu na przeciwzapalne działanie kwasu linolenowego. Bywa stosowane też zewnętrznie jako okład przy ropniach i urazach; takie ciepłe kompresy nawilżają, przyspieszają gojenie. Rozgotowane siemię jest smaczne i łatwo strawne, a jego białko wysokowartościowe, dzięki czemu jest cennym dodatkiem dla koni starszych i z problemami gryzienia i przyswajania, oraz dla koni osłabionych ciężką praca lub chorobą.
Korzystne jest podawane na ciepło, w postaci meszu lub jako dodatek do standardowej paszy treściwej. Najlepiej stosować całe ziarna, jeśli je rozdrabniamy (co nie jest konieczne) to bezpośrednio przed użyciem, ponieważ jest to surowiec, z którego po zmieleniu/rozgnieceniu szybko utleniają się cenne składniki. Dlatego sprzedawany jest w najbardziej trwałej postaci - całych ziaren.
Siemię lniane dla koni zawiera związki śluzowe i pektyny (3 – 10 %), 30- 40% oleju (w tym wartościowy kwas linolenowy), białka (ok 25%), włókno (5-6%). Zalane wodą nasiona silnie pęcznieją i uwalniają śluz. Nasiona lnu zawierają 30-40% tłuszczu, bogatego w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zwane witaminą F (w tym 42-45% kwasu linolenowego czyli omega 3; ma odpowiednia proporcje omega 3 do 6) a także fitosterole i karotenoidy (około 650 ug beta karotenu/ml). Olej lniany działa pobudza regenerację nabłonków przewodu pokarmowego, działa ochronnie i rozwalniająco. Pobudza wzrost i poprawia stan włosów i wytworów. Stosowany na skórę przyśpiesza gojenie ran i oparzeń, działa przeciwzapalnie.
Przepis na mesz tradycyjny: 200 g siemienia ugotować w 1 litrze wody, mieszając do rozgotowania i pojawienia śluzu. Dosypać 2 kg owsa i dolać jeszcze 1 l wrzątku. Wymieszać, dosypać 1 kg otrąb pszennych. Przykryć pokrywka i kocem i zostawić do zaparzenia na około 4 godziny. Podawać koniom po lekkim przestudzeniu - ciepły, ale nie gorący (trzeba go dobrze przemieszać od dołu, bo z powodu gęstości, stygnie nierównomiernie). Proporcje można zmieniać, dla koni jedzących mniej owsa można wziąć tą sama ilość siemienia a tylko połowę ilości owsa i otrębów. Do meszu zamiast owsa można używać innych pasz treściwych; można dodawać też zioła. Podawać 1 - 3 razy w tygodniu.
Uwaga: nasiona podawać namoczone w dużej ilości wody i gotowane. Śluzy lnu mogą upośledzać wchłanianie niektórych leków, witamin i soli mineralnych, dlatego należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii co do stosowania go podczas leczenia środkami farmakologicznymi - najczęściej wystarcza zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego.
Dawka: 100 -300 g na konia dziennie.
Postać: 1 kg całych ziaren lnu.
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.