Anatomia i fizjologia w treningu konia. Gillian Higgins
- Dwanaście witalnych układów końskiego organizmu namalowane na żywym końskim modelu i szczegółowo opisane.
Anatomia i fizjologia w treningu konia. Gillian Higgins stosuje unikatową metodę nauczania o końskim organizmie za pomocą 'żywych obrazów'. W podręczniku opisane są w dwunastu rozdziałach układy organizmu konia: powłoki ciała, kostny, mięśniowy, powięzi-więzadła-ścięgna, trawienny, oddechowy, krwionośny, chłonny, nerwowy, dokrewny, moczowy, rozrodczy. Towarzyszą im liczne ilustracje: zdjęcia preparatów anatomicznych, przejrzyste schematy oraz poszczególne elementy malowane na ciele konia dla lepszego zobrazowania. Opisane są funkcje i fizjologia poszczególnych układów oraz wynikające z tego praktyczne wskazówki dla właścicieli i jeźdźców.
Przykładowe zagadnienia: w jakich miejscach zgina się kręgosłup i jak wygląda jego elastyczność; rodzaje i przyczyny opojów; adaptacja tkanek do wysiłku; łańcuchy mięśniowe; funkcje powięzi; jak działają więzadła podwieszające; uszkodzenia ścięgien i więzadeł, jak o te struktury dbać; układ ustaleniowy i blokujący; wpływ pozycji głowy i szyi na grzbiet; nachrapnik a zęby; wrzody żołądka; wątroba, trzustka i ich uszkodzenie; znaczenie flory bateryjnej jelita; podstawy żywienia; oddychanie w różnych chodach i przy różnej pozycji szyi; rola krwi w termoregulacji; wskaźniki tętna; wysiłek a układ krwionośny; oddychanie tlenowe i beztlenowe; zmysły; fizjoterapia a układ nerwowy; gruczoły dokrewne i "trening hormonalny"; znaczenie nawodnienia i elektrolitów.
Anatomia i fizjologia w treningu konia. Gillian Higgins przekazuje ogromną dawkę wiedzy w przystępny sposób. Nie wymaga fachowego, weterynaryjnego przygotowania do odbioru - jest bardzo przejrzysta, konkretna i świetnie zilustrowana.
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych. Gdzie kon ma kolano, a gdzie obojczyk? Czy kości szyi da się wyczuć wzdłuż grzywy? Co wystaje wzdłuż pleców konia? Gdzie powinno leżeć siodło? Anatomia konia daje, czasem zdumiewające, odpowiedzi na te pytania.
Czytaj więcejŚwiadomość przestrzenna, czucie głębokie, kinestezja. Propriocepcja to szósty zmysł ciała, który informuje o jego ułożeniu w przestrzeni. Jest niezmiernie ważna w jeździectwie i powinien ją ćwiczyć zarówno koń, jak i jeździec.
Czytaj więcejPlanujemy szkolenia na rok 2018. Czy wiecie, że można je zorganizować także w waszej stajni? Warsztaty mogą sie odbyć w dowolnym ośrodku w Polsce pod warunkiem zgłoszenia minimalnej liczby uczestników – nie trzeba czekać, aż będa w waszej okolicy, ani przejmować się niedogodnymi terminami: można je mieć u siebie i w wybrany weekend! Zima jest dobra porą, ponieważ mamy więcej czasu, szkolenie może sie odbyć także w razie niepogody a wiedza o ziołach bardzo się przyda w czasie częstych niedomagań m.in. oddechowych i odpornościowych.
Czytaj więcejPadok, pastwisko, przebywanie na powietrzu w stadzie to naturalna potrzeba konia. Dla zdrowia potrzebuje on także codziennie dużo chodzić. Jak się jednak okazuje, nie każdy rumak uznaje wybieg za miejsce do faktycznego biegania. Czasami potrzeba do tego dodatkowej zachęty - zwłaszcza, jeśli nie chcemy mieć grubego konia!
Czytaj więcej