Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

SZKOLENIE Z ZIOŁOLECZNICTWA I ŻYWIENIA KONI W WASZEJ STAJNI!

2017-12-28
SZKOLENIE Z ZIOŁOLECZNICTWA I ŻYWIENIA KONI W WASZEJ STAJNI!

Program szkolenia " Bar ziołowy i samoleczenie koni" obejmuje dwie grupy zagadnień. Warsztaty przybliżają podstawy karmienia koni w zgodzie z potrzebami gatunku. Podstawowym zagadnieniem jest zastosowanie ziół, zaprezentowane w praktyce, w formie Baru Ziołowego. Dzięki zrozumieniu budowy i fizjologii konia, można ocenić przydatność i zastosowanie różnych pasz, poznać prawidłowe proporcje i piramidę żywieniową dla tego gatunku. Omawiane jest zastosowanie takich suplementów, jak oleje, probiotyki, prebiotyki, glony, drożdże, środki na odpiaszczanie, ocet, lizawki, lucerna, otręby. Poruszane tematy to:

ZIOŁA I SAMOLECZENIE
1) definicja pojęć: samoleczenie, instynkt, rośliny lecznicze, rośliny trujące
2) samoleczenie w naturze i u koni udomowionych; źródła wiedzy o żywieniu i samoleczeniu koni
3) zioła dla koni – pokaz i opis najważniejszych gatunków, zioła na podstawowe dolegliwości, składniki zdrowej łąki, zioła rzadziej stosowane i egzotyczne
4) bar ziołowy, praktyczny pokaz samoleczenia na koniach w różnym wieku i stanie zdrowia
5) porady praktyczne – jak podawać, przechowywać, zbierać, suszyć zioła

PODSTAWY ŻYWIENIA KONI
1) anatomiczne i fizjologiczne uwarunkowania żywienia. Odżywianie w naturze i podstawowe potrzeby gatunku
2) rodzaje pasz, podział i proporcje ze szczególnym uwzględnieniem roli pasz objętościowych i profilaktyki chorób
3) suplementy, dodatki, pasze gotowe, probiotyki i prebiotyki – czy i kiedy stosować
4) ocena kondycji konia, żywienie przy otyłości i spadku wagi, żywienie koni starych
5) żywieniowe aspekty profilaktyki ochwatu, kolki, narowów stajennych

Zamawiając szkolenie w swojej stajni, warto sprecyzować oczekiwania, zainteresowania i potrzeby potencjalnych uczestników oraz charakter ośrodka i stan zdrowia jego kopytnych mieszkańców. Pozwoli to dostosować treści do specyficznych potrzeb. Każde szkolenie, mimo takiej samej ramy tematycznej i czasowej, jest inne dzięki współuczestnictwu ludzi, wnoszących swoje uwagi i dzielących się doświadczeniem. Jeśli każda z 10 osób ma tylko 3 lata doświadczeń z końmi, to razem jest to 30 lat! Podczas zajęć dzielimy się ciekawymi, unikalnymi obserwacjach tego co i kiedy jedzą konie, oraz konkretnymi doświadczeniami ze stosowania tradycyjnych i nowoczesnych pasz i dodatków. Ludzką wiedzę z pierwszej ręki uzupełniają konie, które najczęściej wcześniej nie zetknęły się z Barem Ziołowym i korzystają z niego pierwszy raz; możemy zaobserwować różnice w zależności od stanu zdrowia czy wieku.

Czas szkolenia około 5-6 godzin (z przerwami na przekąski i dotlenianie ;) ), zależnie od ilości uczestników, koni, pytań. W razie potrzeby, można skrócić, lub wydłużyć zajęcia, jest to kwestia szczegółowości omówienia zagadnień i ilości materiału. Po wcześniejszym ustaleniu można np skrócić do niezbędnego minimum część dotyczącą podstaw żywienia (pewne ich omówienie jest jednak nieodzowne do zrozumienia roli ziół i wskazówek ich podawania) po to, by bardziej zgłębić temat ziołowy. Dla wygody pracujących i dojeżdżających uczestników, zajęcia zwykle odbywają się w soboty od godziny 9-10 do 15 -16. Program obejmuje część teoretyczną, część praktyczną z końmi (Bar Ziołowy) oraz, jeśli pogoda pozwala, także, spacer ziołowy połączony z rozpoznawaniem roślin. Oglądamy także konie w stadzie, ich sposób karmienia i wynikające z nich wnioski i skutki. Zawsze prezentowane są zioła występujące w najbliższej okolicy oraz pozostałe w formie suszonej, a także dostępna jest do przejrzenia (jak również zakupu) literatura przedmiotu.

Warsztaty prowadzi Joanna Smulska, mgr mikrobiologii – biotechnologii drobnoustrojów. Zioła i zdrowe żywienie od 20 lat są jej pasją, realizowaną zarówno w aspekcie ludzkim, poprzez sprzedaż zdrowej żywności i organizację warsztatów dotyczących zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, jak i końskim. Wiedzę o naturalnych terapiach stosowanych u koni zdobywała m.in w ośrodku Bitless Bridle Equestrian Centre w Walii oraz na kursach Juliana Middera (Natural Medicine for Horses). Bar ziołowy stosuje w praktyce, dla własnych koni i w prywatnych stajniach, jako najlepszy sposób prawidłowego doboru ziół do potrzeb zwierzęcia.

Dodatkowe informacje i zapisy:

zlotykon@mail.com

 

 

 

Polecane

pixel