Olejek eteryczny tymiankowy
- Naturalny. Silnie odkaża, niszczy bakterie i grzyby patogenne. Pomaga przy silnych infekcjach. Ułatwia oddychanie i działa wykrztuśnie. Przyspiesza gojenie ran.
Olejek eteryczny tymiankowy zawiera tymol – środek silnie antyseptyczny i przeciwgnilny (wstrzymuje rozwój chorobotwórczych bakterii już w roztworze 1:3000). Olejek niszczy liczne grzyby patogenne, np. z rodzaju Candida i Cryptococcus. Olejek tymiankowy w aromaterapii koni sprawdza się w inhalacjach (przy schorzeniach, infekcjach układu oddechowego) i rozcieńczony w neutralnym podłożu jako składnik maści i wcierek (na ropiejące rany, obrzęki, bóle mięśni).
Olejek tymiankowy dla koni ma wiele zalet:
1) jest antyseptyczny, silnie odkaża skórę, przyśpiesza gojenie ran, zapobiega ich zakażeniu i zmianom ropnym w skórze, niweluje łupież.
2) pobudza czynność serca i ośrodek oddechowy. Upłynnia wydzielinę śluzową, rozkurcza oskrzela i tchawicę, działa wykrztuśnie. Pomaga przy silnych infekcjach dróg oddechowych, płuc; przy kaszlu i chorobach zakaźnych układu oddechowego. Ma też znaczenie jako środek immunostymulujący. Polecany koniom w sezonie częstych infekcji
3) olejek tymiankowy działa na układ nerwowy tonizująco: przy napięciu uspokajająco, a w depresji pobudzająco.
4) na układ pokarmowy tymianek działa rozkurczowo i przeciwrobaczo
5) przy obrzękach można używać do nacierania (rozcieńczony w neutralnym podłożu). Wcieranie rozcieńczonego olejku tymiankowego pomaga też przy bólach mięśni i stawów
Producent: Avicenna-Oil
Pojemność: 7 ml
Do stosowania zewnętrznego
Z naszego bloga
TYMIANEK, MACIERZANKA I TYMOL
Ziele tymianku, olejek tymiankowy i zawarty w nim tymol, to skuteczne środki naturalne stosowane w żywieniu, profilaktyce zdrowotnej i leczeniu ludzi i zwierząt. Tymianek znali już starożytni Sumerowie i Egipcjanie. Rzymianie doprawiali nim sery i alkohol Nazwa 'thymus' może pochodzić od greckiego słowa oznaczającego 'okadzać/odymiać', bo do tego również go używano. Również polska macierzanka, wraz z żywicą i innymi ziołami, wchodziła dawniej w skład kadzidła. Jest to pełne mocy zioło odkażające i środek na dolegliwości oddechowe.