Inteligencja koni. Marlitt Wendt
- Jak konie myślą, rozumieją, pamiętają, uczą się, kategoryzują świat. Są sprytniejsze niż się wydaje!
Inteligencja koni. Marlitt Wendt opisuje procesy poznawcze, uczenie się koni, funkcjonowanie ich mózgu i pamięci. Chociaż od wieków konie dają dowody wielkiej bystrości, sprytu i zdolności uczenia się i kojarzenia, wielu odmawiało im inteligencji. Na szczęście, w sukurs przyszły badania naukowe. Ujawniają one, że w końskiej głowie siedzi więcej, niż się wydawało i może mieli rację ci, co mawiali - koń ma dużą głowę, bo dużo myśli.
Właśnie badania naukowe, ich zastosowanie i rodzaje: eksperymenty behawioralne, testy inteligencji, działanie percepcji koni wprowadzają nas w omawiane zagadnienie. Wspomniane są czynniki wpływające na rozwój procesów poznawczych koni - tak jak u ludzi , środowisko i wychowanie w dzieciństwie ma ogromne znaczenie. Ponieważ nie siedzimy w końskiej głowie, jego inteligencje możemy ocenić tylko pośrednio, przy czym należy być bardzo uważnym. Czy np fakt, że koń nie rozpoznaje siebie w lustrze, bardzo źle o nim świadczy? Co motywuje konia, jak przebiega nauka, na ile koń rozumie proces w którym uczestniczy? W naturze bez wątpienia zwierzęta te uczą się całe życie, w tym z doświadczenia i od innych członków stada, a także przez zabawę. U koni domowych mamy jeszcze większe pole manewru, jeśli tylko poznamy funkcjonowanie ich mózgu: na co reagują, jak kategoryzują świat, skąd wynikają zachowania typowe dla gatunku lub tylko dla pojedynczego osobnika.
Inteligencja koni. Marlitt Wendt zawiera m.in. tak ciekawe rozdziały, jak: 'konie jako przewodnicy niewidomych' czy 'Konie a myślenie abstrakcyjne' - jak się okazuje, są do niego zdolne (opisano, jak zostało to sprawdzone). Odpowiada na pytanie, czy konie miewają depresję.
Inteligencja koni w życiu codziennym przejawia się np na pastwisku. Jej zrozumienie pozwala prawidłowo stosować Kary i nagrody - będziemy wiedzieć, jakie i dlaczego działają lub zawodzą. Co zrobić, żeby maksymalnie zwiększyć koncentrację konia na zadaniu, czy można nagradzać jedzeniem.