Coaching w jeździectwie. Islay Auty
- Doskonała lektura dla szkoleniowców i instruktorów. Prezentacja nowoczesnych technik treningowych i ich zastosowania w jeździectwie.
Coaching w jeździectwie. Islay Auty - renomowana trenerka brytyjska, prezentuje metody doskonalenia umiejętności trenerskich gwarantujące najwyższą skuteczność nauczania jeźdźców. Jest to przede wszystkim podręcznik dla instruktorów jeździectwa, prezentujący specyfikę i wyzwania tego zajęcia. Dużo szczegółowych pytań i przykładów pozwala znaleźć wskazówki rozwiązania problemów pojawiających się w codziennej pracy. Autorka koncentruje się na kształtowaniu i zwiększaniu kompetencji trenera za pomocą nowoczesnych technik coachingowych. Do omawianych i analizowanych zagadnień należą: motywacja, wzmacnianie pewności siebie, rozwój osobisty, komunikacja, ocena i osąd, sposoby uczenia się ludzi. Poddane analizie zostają konkretne problemy i wyzwania stające przed instruktorem jeździectwa podczas prowadzenia nauki dzieci, jeźdźców rekreacyjnych i zawodników.
W podręczniku Coaching w jeździectwie. Islay Auty podejmuje liczne zagadnienia związane z samą specyfiką zawodu instruktora jazdy konnej. Np na co zwrócić uwagę prowadząc lekcję w różnych ośrodkach, by były one jednocześnie fachowo i bezpiecznie prowadzone, czy warto otworzyć własną działalność w tym zawodzie. Dowiemy się, jak zadawać pytania trenowanym przez nas jeźdźcom, i jak ich słuchać, by uniknąć nieporozumień. Omówiono metody uczenia się ludzi a także sposoby oceny postępów oraz jak dostosować styl nauczania do poziomu umiejętności uczniów. wiele uwagi poświęcono ocenie ryzyka związanego z jazdą konna, zapobieganiu wypadkom i podnoszeniu świadomości na temat tego, skąd i dlaczego się biorą. Opisano, jak predyspozycje fizyczne i sprawność uczniów będą modyfikować pracę trenera, a także kiedy i na ile jest ważna jego własna kondycja; kiedy trener powinien, a kiedy nie, wsiadać na konie uczniów.
Ważnym zagadnieniem jest odpowiedzialność trenera - za treść lekcji, za bezpieczeństwo, za konia, ale tez jej granice, np co w wypadku niespełnienia celów, założeń czy pragnień jeźdźców z różnych powodów. W tym postępowanie z jeźdźcami aroganckimi i wszystkowiedzącymi. Osobno omówiono trening dzieci, w tym jak często powinny jeździć, po czym poznać, ze sobie nie radzą. Następne rozdziały szczegółowo analizują trening jeźdźca rekreacyjnego i zawodnika wyczynowego.
Coaching w jeździectwie. Islay Auty to vademecum instruktora jazdy konnej pełne przydatnych i fachowych wskazówek.