Żywienie osłów
Idealna pasza objętościowa dla osła ma 5 – 10 % białka, 5% NSC (Niestrukturalne węglowodany: cukry proste i skrobia) i 7-9 MJ/kg DE (Digestible Energy: energia strawna). Słoma jęczmienna spełnia te wymogi wyśmienicie: bogata w włókno, uboga w białko (4 - 7%), cukier (1-4%), skrobię, energię (5-7 MJ/kg DE); przypomina to, co osły jadły na wolności. Ciągły dostęp do słomy zaspokaja apetyt bez ryzyka otyłości, ochwatu i hiperlipidemii. Zapobiega też niszczeniu drzew i płotów, zużyta może iść na ściółkę; zimą do słomy można dodać siano. Słoma jęczmienna może stanowić 75% diety latem i 50% zimą, do tego siano lub pastwisko. Uwaga: słoma wymaga zdrowych zębów! Słoma owsiana jest łatwiej strawna ale bardziej kaloryczna, dobra dla starych i chudych osłów, bo ma nieco większą wartość odżywczą niż jęczmienna. Słoma pszenna ma dużo włókna a mniejszą wartość odżywczą; wymaga dokładnego żucia i zdrowych zębów.
Trawa i pastwisko
Dla zdrowia układu trawiennego i psychiki osła, zamiast zielonego, płaskiego pastwiska lepszy jest ugór urozmaicony krzakami, jeżynami, chwastami, głogami, ziołami. Na zbyt bogatym pastwisku w krótkim czasie odłożą mnóstwo tłuszczu na ciężkie czasy, susze i głód, które nie nadchodzą. Jeśli pastwisko jest bogate, można użytkować je wymiennie z padokiem; na nim osły muszą mieć dostępną słomę i najlepiej też krzewy, gałęzie do ogryzania.
Trawa jest smaczna i odżywcza, ale w niektórych warunkach dla osła za bogata w cukier (NSC, co sprzyja ochwatowi): np młoda, szybko rosnąca wiosną; za mocno spasana; 'zestresowana' (susza, zimne noce). Dlatego wypas osłów powinien być kontrolowany: można paść je z innymi gatunkami, ograniczać jego czas, stosować paddock paradise lub kwatery z pastuchem - dobre przy większym stadzie, wtedy jest odpowiednia proporcja jedzenia i ruchu.
Ilość bezpiecznego wypasu zależy od zdrowia, kondycji, rodzaju pastwiska; może być cała doba lub 2 godziny dziennie, lub padok wiosną a wypas latem i jesienią. Za krótki wypas może zachęcać do szybkiego i żarłocznego jedzenia! Badania sugerują, że im dłużej koń jest na pastwisku, tym mniej je na godzinę. Duże stado na większym pastwisku będzie się też bawić, biegać i szukać roślin a mniej paść w jednym miejscu.
Monitorowanie wagi i kondycji (BCS, mierzenie w popręgu itd) ułatwia dopasowanie wypasu do potrzeb. Nawet codziennie wygłaskanie wzdłuż szyi i pleców pozwala wyczuć odkładanie tłuszczu. Sposobem jest też robienie zdjęcia co tydzień lub dwa.
Siano
Przy dostępie do słomy i pastwiska, osły nie potrzebują dużo siana. Siano dla osłów może być ubogie w składniki odżywcze: powinno mieć dużo włókna, mało białka, więcej łodyg niż liści. Liściaste, miękkie, bogatobiałkowe nie nadaje się. Najlepsze jest z naturalnej łąki lub starego pastwiska. Siano z łąki sianej lub siano dla krów, jest bogatsze w energie; można je mieszać ze słomą ale nie dawać samego. Siano z roślin dojrzałych i zdrewniałych, późno cięte jest dobre dla osłów, zwłaszcza otyłych (nie starych i chudych); ma dużo mniej energii niż koszone wcześnie. Im starsza trawa, tym mniej siano ma białka; im dłużej schnie na polu, tym mniej ma NSC. Nie należy dawać nowego nagle ani świeżego za wcześnie - ryzyko kolki i ochwatu. Nowe kilka dni mieszać ze starym lub słomą.
Dodatkiem dla osłów w gorszej kondycji i zimą, może być sianokiszonka: trawa lekko podsuszona, sprasowana i zafoliowana. W sianokiszonce zachodzi fermentacja, rozkład części cukru (może być uboższa w cukier, niż siano) i zakwaszenie, co zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii i grzybów. Jest smaczna i pozbawiona kurzu. Musi być zużyta w 3-4 dni od otwarcia. Wartość odżywcza jest różna i niekiedy sianokiszonka może być zbyt energetyczna dla osłów! Od sianokiszonki trzeba odróżnić kiszonkę: ta nadaje się dla krów ale nie osłów i koni: za wilgotna i kwaśna, za mało włókna, za dużo białka.
Lucerna i inne motylkowe
Siano z motylkowych, w tym lucerna w postaci sieczki, ma za dużo białka i jest za bogatą paszą dla osłów (lucerna: 15-22% białka i 8-14% NSC) poza wyjątkami. Małe ilości stosuje się w żywieniu źrebnych, karmiących, rosnących, chudych i pracujących osłów. Lucernę należy mieszać ze słomą lub niskobiałkowym sianem.
Dzikie osły jedząc trawy, zioła, ziarna i motylkowe, pobierają wystarczająco aminokwasów. Domowe na diecie z siana i słomy lub ograniczonym pastwisku, miewają niedobory. Pomocny jest dodatek siemienia, soi lub suplementy zawierające aminokwasy, których niedobory w paszy objętościowej są najczęstsze: lizyna (układ nerwowy, metabolizm, odporność), metionina (kopyta, skóra, włosie), treonina (układ trawienny).
Pasze gotowe i zamienniki siana dla osłów starych i/lub o kiepskich zębach
Większość osłów nie potrzebuje pasz treściwych, wystarczy siano, słoma i preparat witaminowo mineralny. Niektóre wymagają specjalnej diety lub dodatkowej energii. Wtedy stosuje się dodatkową paszę z niską zawartością białka, skrobi, cukru; specjalną dla osłów lub dla koni skłonnych do ochwatu. Siano i słoma wymaga dokładnego żucia, dlatego starym osłom o słabych zębach podaje się gotowe pasze wysokowłókniste, sieczki i kostki. Mogą być dodatkiem lub w niektórych wypadkach całkiem zastąpić siano i słomę.
1) Peletowane pasze wysokowłókniste mogą stanowić do 25% paszy objętościowej osłów chudych, starych, pracujących, karmiących. Produkty dla koni ochwaconych są często dobre dla osłów: bogate w włókno, ubogie w cukier. Ważne by osioł nie jadł ich za szybko, co sprzyja kolce; można dodać wody i sieczki lub dawać jako mesz.
2) Sieczki: mieszanka pociętego siana i/lub słomy z dodatkami: lucerna, olej, minerały, zioła. Sieczki dla koni skłonnych do ochwatu (poniżej 8% cukru) są dobre dla osłów z problemami dentystycznymi, którym trudno jeść słomę i siano i gryźć długie włókna.
3) Kompletną paszę gotową, zastępująca inne np dla osłów z bardzo kiepskim uzębieniem, chorobami metabolicznymi i skłonnym do ochwatu. Zawierają np susz z traw, peletki włókniste, słomę owsianą, witaminy i minerały.
Wysłodki buraczane
W małej ilości zachęcają do jedzenia chore osiołki i pomagają podpaść stare i chude. Są źródłem włókna jako dodatek, ale nie zastąpią siana. Muszą być dokładnie namoczone i zużyte w ciągu doby.
Owoce i warzywa
Dobre, bezpieczne i lubiane są marchew, jabłka, banany, gruszki, brukiew. Można dawać w małej ilości dla urozmaicenia, zwłaszcza zimą i wczesną wiosną gdy brak trawy. Nie daje się: kapustnych, ziemniaków, owoców z pestkami i wszelkich starych, fermentujących.
Minerały i witaminy
Wszystkie osły potrzebują suplementu witaminowo – mineralnego, nawet korzystające z pastwiska. Trawa może zawierać za mało wapnia, fosforu, sodu, chloru, miedzi, cynku, a tym bardziej siano i słoma (im dłużej przechowywane, tym mniej składników odżywczych, zwłaszcza witamin A i E). Dlatego trzeba dawać lizawki (lub sypką sól) i preparat witaminowo – mineralny.
Preparat witaminowo mineralny winien zawierać szerokie spektrum witamin, mikroelementów, probiotyki, aminokwasy. Osły rzadko potrzebują suplementacji żelaza, a jego nadmiar szkodzi. Suplementy z małą ilością lub bez Fe są dobre o ile nie ma specjalnych wskazań weterynaryjnych.
Probiotyki to żywe mikroorganizmy przewodu pokarmowego (bakterie, drożdże) trawiące włókno i produkujące kwasy tłuszczowe, źródło energii. Wymagają uzupełnienia po leczeniu, stresie, nagłej zmianie paszy. Popularne probiotyki w suplementach dla koni to: Enterococcus faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Saccharomyces boulardii
Prebiotyki to substancje odżywiające korzystne mikroorganizmy jelitowe. Prebiotyki są zawarte np w: wysłodkach buraczanych, siemieniu, drożdżach, babce płesznik. Prebiotyki i probiotyki podaje się szczególnie osłom wychudzonych lub skłonnym do ochwatu. Typowe prebiotyki w suplementach dla koni to np fruktooligosacharydy (FOS), ksylooligosacharydy (XOS), pektyny.
Generalne zasady karmienia osłów:
-
Każda pasza musi być dobrej jakości, wolna od pleśni i zepsucia
-
Zmiany diety muszą być stopniowe, przez okres co najmniej 7 – 14 dni.
-
Dietę ustalać indywidualnie biorąc pod uwagę wiek, historię, zdrowie, kondycję, metabolizm, stopień aktywności, typ i ilość dostępnego pastwiska.
-
Osły powinny jeść mało ale często, paszę objętościową i włóknistą. Układ pokarmowy jest przystosowany do ciągłych, małych dostaw pożywienia, dlatego paszę trzeba rozłożyć na cały dzień. Słomę podaje się do woli a siano w wydzielonych porcjach. Siano należy uzupełniać co najmniej 2 x dziennie (lepiej 3 -4 )Jedzenie spowalniają siatki, żłoby z siatką, siatki na ziemi, a także kamień w wiadrze lub żłobie.
-
Regularnie oceniać kondycję i nie przekarmiać; osły nie potrzebują dużo cukru w diecie
-
Zawsze powinna być dostępna świeża, czysta woda oraz lizawka i witaminy
Osioł potrzebuje dziennie zjeść ilość paszy, której sucha masa stanowi 1.5-1.8% jego masy ciała. Oznacza to minimum 2 – 3 kg siana, słomy, sieczki (przed moczeniem) na dzień dla 180kg osła. Zawartość wody w trawie i ilość zjedzonej trawy trudno policzyć, można ją tu pominąć (chyba że pastwisko jest bardzo bogate i osioł sporo z niego korzysta); można przyjąć że łącznie (słoma plus trawa) zdrowy osioł zje do 2% swojej masy dziennie. Otyły potrzebuje przynajmniej 1,5 %, tylko mniej kalorycznie. Więcej siana potrzeba zimą, na ogrzanie (jest wrażliwy na zimno). Przykładowo zdrowy, dorosły osioł w dobrej kondycji może mieć do dyspozycji pastwisko plus siano 0.5-0.75kg od wiosny do jesieni (25% diety) i 1-1.5kg (50%) zimą. Słoma jęczmienna do woli, 2 – 3 kg dziennie, witaminy, lizawka. Dla osłów z problemami dentystycznymi, to samo tylko zamiast siana i słomy 2.25-3kg gotowej sieczki. Jeśli dodatkowo wychudzenie, to do 0,5 kg paszy treściwej.
-
"What to feed your donkeys" – thedonkeysanctuary.com
-
"Żywienie osłów" Jarosław Sekuła
-
"Osioł to nie koń" Jarosław Sekuła
-
"Pochodzenie i przeznaczenie osła" Monika Poniatowska