Hipoterapia. Jagoda Bojarczuk
- Wskazania. Metody. Ćwiczenia. Wspaniała pomoc zarówno dla terapeutów jak i jeźdźców. Kładzie nacisk na różne formy obcowania z koniem a także prawidłową opiekę nad nim i wykorzystanie jej jako formy terapii.
Hipoterapia. Jagoda Bojarczuk to kompleksowy podręcznik różnych form rehabilitacji psychoruchowej z udziałem konia. Opisano, czym jest hipoterapia, dlaczego i w jaki sposób działa, jakie wyróżniamy jej rodzaje, jakie są korzyści zdrowotne i społeczne. Hipoterapia działa dzięki współpracy zespołu na określonych zasadach, również szczegółowo wytłumaczonych, np zasada wzajemnej motywacji.
Autorka tłumaczy, kto może wziąć udział w zajęciach hipoterapii, jakie metody, zajęcia, ćwiczenia są wskazane w danym przypadku oraz co powinien uwzględniać plan terapii z koniem np w przypadku dziecka z mózgowym porażeniem, osoby ze stwardnieniem rozsianym, cukrzycą czy stanem po udarze mózgu, osoby z zaburzeniami mowy itd. Ponieważ podstawowa zasada to po pierwsze nie szkodzić, dokładnie wyliczone są też względne i bezwzględne przeciwwskazania do hipoterapii.
Praca zawiera również obszerny zbiór informacji o samym koniu, jego budowie, zachowaniu i użytkowaniu, gdyż jest to wiedza niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia zajęć hipoterapii. Omówiona jest więc budowa, pielęgnacja, dbałość o zdrowie, zachowania koni, chody konia, wybór właściwego zwierzęcia do hipoterapii.
Aspekty ważne dla pacjenta i jego rodziny, jak wybór ośrodka czy pomoc w finansowaniu zajęć również są poruszone. Cały rozdział jest poświęcony dokładnym opisom 20 konkretnych ćwiczeń z koniem. Osobny rozdział poświęcono również parajeździectwu.
Praca zawiera 185 stron.