Akademia Jeździecka cz I, Wacław Pruchniewicz
- Podręcznik autoryzowany przez PZJ. Zbiera zasady, definicje oraz szczegółową wiedzę w tematyce szeroko pojętego jeździectwa i użytkowania konia. Wspaniały zbiór klarownie podanej teorii jeździectwa. Niezbędny dla kandydatów na odznaki i instruktorów.
Akademia Jeździecka cz I, Wacław Pruchniewicz stanowi bardzo rozbudowany i szczegółowy, a jednocześnie przejrzysty i przystępny, podręcznik jeździectwa. Mnogość omówionych zagadnień przy jednoczesnej encyklopedycznej klarowności, zapewnia wspaniałą podbudowę teoretyczną zarówno dla jeźdźców i instruktorów, jak i hodowców i posiadaczy koni. Łączy i systematyzuje niezbędną wiedze z różnych gałęzi chowu, hodowli i użytkowania koni. Powinna znaleźć się na półkach jeźdźców, = instruktorów, sędziów, kandydatów na Odznaki Jeździeckie.
Akademia Jeździecka cz I, Wacław Pruchniewicz, omawia podstawowe szkolenie jeźdźca i konia (zaprzęgowe i wierzchowe) oraz zasady chowu i pielęgnacji konia. W kolejnych rozdziałach omówione zostały:
- natura konia i sposób obchodzenia się z nim
- cechy wpływające na użytkowość koni (prawidłowa i wadliwa budowa; kształt kopyt; maści i odmiany)
- utrzymanie i żywienie koni (warunki stajenne; zapotrzebowanie żywieniowe, rodzaje pasz, zasady żywienia koni)
- dbałość o zdrowie koni (ocena stanu zdrowia, szczepienie, odrobaczanie, apteczka stajenna, pielęgnacja konia, najczęstsze kontuzje, urazy i choroby z zasadami działania i zapobiegania)
- rząd wierzchowy (ogłowia, kiełzna, wodze, nachrapniki, siodła, wodze pomocnicze, bandaże, ochraniacze; pielęgnacja sprzętu; dopasowanie rzędu)
- figury na ujeżdżalni (zasady wykonania, rodzaje)
- teoria klasycznej jazdy konnej (dosiad, jego rodzaje, błędy dosiadu, pomoce, ich współdziałanie i używanie w różnych rodzajach dosiadu, podstawowe ćwiczenia ujeżdżeniowe, ustawienie, zgięcie, jazda po łukach, schematy działania pomocy przy różnych chodach i figurach)
- wyjazdy w teren (przeszkody naturalne, zasady jazdy na drogach, w lesie)
- szkolenie podstawowe konia (praca z młodymi końmi, ujeżdżanie)
- lonżowanie (wyposażenie i jego dopasowanie, pomoce w lonżowaniu, skala ujeżdżeniowa w lonżowaniu)
- powożenie (style, uprzęże, zakładanie i zdejmowanie uprzęży, pomoce, zasady powożenia, jazda i szkolenie zaprzęgowe)
- transport koni
- bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie (zmniejszanie ryzyka, pierwsza pomoc na ujeżdżalni i w terenie)
- organizacja sportu jeździeckiego
- historia jeździectwa (w Polsce i na świecie)
- hodowla koni w Polsce (rasy, piętna, organizacja hodowli)