Instrukcja użytkowania ogłowia Dr Cook Bitless Bridle

DZIAŁANIE OGŁOWIA DR COOK BITLESS BRIDLE

Działanie ogłowia Dr Cook Bitless Bridle różni się fundamentalnie od innych uzd bezwędzidłowych (hakamore, bosal, sidepull). Dzięki prostemu ale subtelnemu systemowi dwóch pętli (nad potylicą i na nosie), ogłowie otacza – obejmuje całą głowę konia. W ten sposób zapewnia komunikację i kontrolę (Ilustracja nr 1) a jednocześnie nie wywołuje bólu ani strachu i respektuje fizjologiczne potrzeby konia podczas wysiłku, nie interferuje ze swobodnym oddychaniem.

działanie ogłowia dr Cook

KIEROWANIE PRZY UŻYCIU OGŁOWIA DR COOK BITLESS BRIDLE:

Ściśnięcie jednej wodzy (biała strzałka) naciska/popycha głowę konia z przeciwnej strony w sposób łagodny ale stanowczy (czarne strzałki). Konie lepiej odpowiadają na lekkie popchnięcie, niż pociągnięcie, oraz na pomoce rozłożone bezboleśnie na większy obszar głowy niż punktowo i bardzo silnie w najbardziej wrażliwych regionach, jak wnętrze pyska czy potylica.

ZATRZYMYWANIE:

Ściśnięcie obu wodzy obejmuje całą głowę konia i daje sygnał do zatrzymanie, nie prowokując do wieszania się czy napierania. Komunikacja przy użyciu Dr Cook Bitless Bridle zachodzi przez niebolesny nacisk rozłożony pomiędzy potylicę, za uszami (region szczególnie wrażliwy na odpowiedź), z boku pyska, pod brodą i przez nos.

POMOCE W JEŹDZIE NA OGŁOWIU DR COOK BITLESS BRIDLE

Pomoce są takie jak przy użyciu ogłowia wędzidłowego. Z perspektywy jeźdźca różnica jest mała. Większość koni (i jeźdźców) przyzwyczaja się do tego ogłowia już na pierwszej jeździe. Nie są potrzebne tygodnie przyzwyczajania. W nielicznych przypadkach na początku koń wydaje się cięższy w ręku, niż był na wędzidle, ale to przejściowa sytuacja. W ostatecznym efekcie, konie stają się lżejsze na przodzie i większość jeźdźców ma odczucie lepszego podstawienia się konia.

Jeśli jeździec chce rozłożyć przyzwyczajanie na etapy, można konia najpierw lonżować na ogłowiu Dr Cook Bitless Bridle a dopiero po tym wsiąść. Najczęściej nie jest to niezbędne, niemniej ogłowie jak najbardziej nadaje się też do lonżowania, w tym na dwóch lonżach.

Jeździec powinien dążyć do lekkiego kontaktu i niezależnego dosiadu. Wodze nie powinny być traktowane jako hamulec bezpieczeństwa i sposób na utrzymanie równowagi. Niemniej, jeśli wyjątkowo zachodzi taka sytuacja i wodze zostaną w ten sposób użyte, to też nie skrzywdzimy konia. Dr Cook Bitless Bridle zapewnia "hamulce" lepsze niż wędzidło. Kiełzno koń może zagryźć między zębami przez co pozbawia jeźdźca możliwości kontroli.

Konie płoszą się i ponoszą z powodu strachu lub bólu. Należy pamiętać, że choć zmiana uzdy może usunąć jedną z przyczyn nieposłuszeństwa i dyskomfortu, zwłaszcza u koni z problemami z zębami, nie musi to być jedyna przyczyna. Nieposłuszeństwo może dalej pojawiać się np z powodu niedopasowanego siodła, bólu kończyn lub nieprawidłowego szkolenia.

Jeśli zdarzy się poniesienie, nie należy próbować zatrzymywać konia przez ciągniecie obu wodzy. W próbie sił koń zawsze wygra. Jeśli koń próbuje spłoszyć się lub ponieść, należy skierować go na koło w celu odzyskania kontroli. Również naprzemienne zbieranie i oddawanie raz prawej raz lewej wodzy, może być zastosowane bez szkody dla końskiego pyska. Zastosowane raptownie i stanowczo, jest środkiem na odzyskanie kontroli. Warto też każdego konia uczyć słownych komend do zatrzymania – mogą być użyte ZAWSZE i nie wymagają użycia ŻADNEJ siły.

DOPASOWANIE OGŁOWIA DR COOK BITLESS BRIDLE

dopasowanie Dr Cook

Krok 1:

Rozpiąć i rozsunąć nachrapnik (część D na obrazku), resztę sprzączek zostawiając zapiętą. Wsunąć uzdę przez uszy konia jak normalne ogłowie, pilnując, by nachrapnik pozostał na wierzchu głowy a krzyżujące się paski od spodu.

Krok 2:

Dopasować długość obu pasków policzkowych (część A na obrazku) tak, że dolny brzeg nachrapnika leży 3,5 do 5 cm powyżej kącika warg.

Krok 3:

Dopasować długość pasków krzyżowych (część B na obrazku) tak, by było przynajmniej 4,5 cm wolnego paska między kółkiem nachrapnika a kółkami do przypięcia wodzy (część C na obrazku).

Krok 4:

Zapiąć nachrapnik (część D na obrazku) tak, by wchodził jeden palec po niego od spodu. Upewnić się, że żaden z krzyżujących się pasków nie dostał się pod pasek nachrapnika.

Krok 5:

Przyczepić wodze do kółeczek na końcu krzyżujących się pasków. Sprawdzić, czy naczółek nie wjeżdża na uszy i siedzi wygodnie.

Gdy uzda zostanie prawidłowo dopasowana, nachrapnik jest jedyną częścią która odpinamy i zapinamy zdejmując i zakładając uzdę.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

Zdarza się, że jeździec obserwuje brak efektywności ogłowia u konkretnego konia. Objawami jest problem z kierowaniem, zatrzymaniem, rzucanie głową. Możliwe przyczyny to:

1. Za luźny nachrapnik. Należy go zapiąć tak, by między szczękę i pasek wchodził jeden palec. Nachrapnik ma leżeć na tyle stabilnie, że ogłowie nie przesuwa się przy działaniu wodzą. Jeśli tak się dzieje, komunikacja się pogarsza a skóra konia może się obetrzeć. Objawem za luźnego nachrapnika jest mocne wybrzuszanie się paska policzkowego (część A) przy działaniu wodzy. Lekkie wybrzuszanie jest normalne, ale jeśli pasek policzkowy odstaje na 4 i więcej cm od głowy konia, trzeba zmienić regulację nachrapnika.

2. Nachrapnik za wysoko. Powinien leżeć niżej niż w większości ogłowii, 3,5 do 5 cm nad kącikiem warg. Umieszczenie za wysoko powoduje utrudnienie komunikacji i wynikające z tego problemy z kierowaniem i zatrzymywaniem.

3. Nachrapnik za nisko. Nachrapnik musi leżeć na kości nosowej a nie na miękkiej części nosa i chrap.Umieszczony za nisko, ściska nozdrza, utrudnia oddychanie, może spowodować rzucanie głową. Zdarza się, że umieszczenie w rekomendowanej pozycji 3,5 do 5 cm od kącików warg, powoduje dyskomfort. Jeśli tak się dzieje, po pierwsze należy spróbować używać mniejszego nacisku wodzy. Po drugie, spróbować umieścić nachrapnik nieco wyżej. Wyższe ustawienie nieco zmniejsza subtelność komunikacji, ale może to być to czego konkretny koń potrzebuje.

4. Problemy w pysku. Zęby z ostrymi brzegami będą dociskane do policzka przez paski ogłowia; należy stan zębów sprawdzać i korygować, bo również w ogłowiu bezwędzidłowym koń może odczuwać dyskomfort, jeśli ma problemy dentystyczne.

5. Inny ból lub dyskomfort: problemy takie, jak niedopasowane siodło, bolesności w obrębie kopyt lub stawów, niezdiagnozowane kontuzje, naciągnięcia, spięcia mięśni – mogą przyczyniać się do złego zachowania pod siodłem, w tym nieprawidłowej akceptacji i reakcji na rękę jeźdźca niezależnie od zastosowanego ogłowia i należy je brać pod uwagę.

6. Wyuczone zachowanie: koń mógł nauczyć się rozmaitych technik unikania presji (a co za tym idzie, spełniania poleceń jeźdźca) wywoływanej przez kiełzno – jak nurkowanie głową, rzucanie nią, zagryzanie wędzidła, przeganaszowywanie się. Jest to częste u znudzonych, zaszarpanych koni szkółkowych. Komunikacji za pomocą Dr Cook Bitless Bridle nie może uniknąć podobnymi sposobami, co czasem powoduje frustrację i złość konia. Cierpliwość i praca z ziemi pozwoli przyzwyczaić takie zwierzę do nowej metody.

Każdy koń to inny przypadek – jeśli dopasowanie lub użytkowanie ogłowia jest niejasne, zachęcamy do pisania do nas na zlotykon@mail.com, postaramy się pomóc.

 

UŻYWANIE OGŁOWIA DR COOK DO PROWADZENIA I LONŻOWANIA

1. Prowadzenie. Do prowadzenie należy zdjąć wodze z szyi koni i prowadzić za nie lub odpiąć wodze i przypiąć uwiąz do obu kółeczek (kończących paski krzyżowe) na raz.

 

2. Uwiązywanie. Dr Cook Bitless Bridle jest ogłowiem przeznaczonym do jazdy wierzchem i powożenia, nie do trwałego wiązania koni. Można je w ten sposób użyć w wyjątkowych wypadkach nie dających możliwości innego postępowania. Należy wtedy dopiąć uwiąz do kółka przy nachrapniku lub poluzowanego paska nachrapnika (nigdy do pasków krzyżowych), ale tylko na krótki czas, mając konia w zasięgu wzroku i z użyciem bezpiecznego węzła który łatwo rozwiązać.

3. Lonżowanie. Przyczepić lonżę do kółeczka przy nachrapniku. Wodze odczepić całkowicie lub założyć za strzemiona/przypiąć paskiem czapraka, żeby nie spadły.

 

PIELĘGNACJA I KONSERWACJA

Ogłowie Dr Cook Bitless Bridle z tworzywa Bitter jest łatwe w pielęgnacji i trwałe. Wystarczy zmyć je z błota i kurzu używając wiadra wody i gąbki. Aby usunąć też tłuszcz i pot, dodać do wody nieco detergentu.

 

SKŁADANIE UZDY:

Ogłowie dr Cook Bitless Bridle sprzedawane jest w postaci złożonej i gotowej do użycia, ale po rozłożeniu do czyszczenia, poniższe punkty pozwolą z powrotem je prawidłowo poskładać:

 

1. Połączyć nagłówek i nachrapnik, założyć na głowę konia, zapiąć nachrapnik.

2. Kółka nachrapnika ustawić w dół i płasko

3. Koniec paska krzyżowego ze sprzączką przewle z zewnątrz przez kółeczko nachrapnika, pod żuchwą, na druga stronę pyska i zapiąć (na obrazku obok)

4. Powtórzyć z drugiej strony z drugim paskiem krzyżowym.

5. Przypiąć wodze lub lejce do kółeczek na końcach pasków krzyżowych.

prawidłowe i nieprawidłowe zapięcie Dr Cook

 

WYPADKI.

Od 1997 roku doświadczenie użytkowników i producenta ogłowi Dr Cook Bitless Bridle wykazuje, że są bezpieczną metodą kontroli koni. Niemniej, ryzyko wypadku jest wpisane w każdą aktywność jeździecką i producent oraz sprzedawca sprzętu nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe podczas jazdy konnej.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI.

Przy pierwszym użyciu, zdarza się, że koń poczuje się 'nareszcie wolny' i będzie źle zachowywał. Jest to efekt przejściowy i zdarza się w mniej niż 1% przypadków. Z tego powodu pierwsze użycie powinno mieć miejsce na małym ogrodzonym maneżu lub w hali, a nie na otwartym terenie. Konia można wcześniej wylonżować, lub w inny sposób zredukować ryzyko brykania i nieposłuszeństwa.

MOŻESZ POMÓC

Wszelkie opinie, zdjęcia, historie użytkowania są ważne i pouczające dla nas a także dla innych jeźdźców rozważających skorzystanie z dr Cook Bitless Bridle. Zapraszamy do pisania na mail zlotykon@mail.com

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel