SAKWY JEŹDZIECKIE, SAKWY DO SIODŁA
Sakwy na rajd dobrze dobrane w dużym stopniu przyczyniają się do powodzenia wyprawy. Zależnie od naszych potrzeb i planów, możemy wybrać z różnych wielkości i rodzajów. Kolejna kwestia, to jak i co spakować (zajrzyjcie też do artykułu Co zabrać na rajd konny :). Warto też od razu rozważyć, czy w naszym przypadku lepsze są sakwy czy czaprak z sakwami.
Sakwy a czaprak z sakwami. Sakwy na czapraku służą do przewożenia lekkich rzeczy, np: płaszcz przeciwdeszczowy, kanapki, mapa, apteczka. Z pewnością zmieści się w nich słodka przekąska, chusteczki czy inne małe ale przydatne drobiazgi. Świetnie nadają się na kilkugodzinne wyjazdy w teren. Nawet na krótszych przejażdżkach warto, by przynajmniej jedna osoba wiozła w takim czapraku apteczkę oraz np zapasowe wodze, puślisko. Sakwy na czapraku natomiast niezbyt się nadają do przewożenia cięższego bagażu lub np. butelek z wodą. Do tego celu służą sakwy jeździeckie.
Jak spakować sakwy jeździeckie?
-
równomierny rozkład ciężaru na obie strony (sprawdź, wieszając np. na barierce)
-
płasko, starannie spakować i mocno przypiąć do siodła: zbyt wypchane zaczepiają np o drzewa
-
dobrze zapiąć, sprawdzić troki i sprzączki, by nic nie wypadło
-
rzeczy potrzebne często oraz szczególnie ważne (apteczka) muszą być łatwo dostępne.
-
rzeczy w sakwach chronić przed zniszczeniem, więc: scyzoryk musi mieć sprawną blokadę, kopystka zabezpieczoną końcówkę, butelki (stalowe, nie szklane) stać wylotem do góry i mieć sprawny korek.
-
koc, płaszcz, bluza równo złożone; płaszczem przeciwdeszczowym można owinąć rzeczy, które nie powinny zmoknąć, jeśli są wiezione na zewnątrz sakw
-
małą elektronikę potrzebną w nieprzewidzianych sytuacjach lepiej umieścić w sakwach przednich (telefon, aparat, latarka) do których łatwiej sięgnąć z konia.
Jakie sakwy do siodła wybrać?
Przy wyborze sakw warto zwrócić uwagę na ich porządne wykonanie. Materiał będzie znosił deszcz, koński pot oraz ocieranie o krzaki i drzewa. Wszelkie troki powinny być wszyte porządnie i z zapasem, szwy podwójne, rogi i brzegi wzmocnione. Kieszenie powinny mieć zapas – zakładkę u góry, by chronić przewożone rzeczy nawet, gdy są mocno wypchane. Dzięki zakładkom, spakowana sakwa nie ma szpar, przez które mógłby wniknąć np deszcz. Mają dobrze przylegać do konia, dawać się dobrze przytroczyć, nie powiewać/uderzać boków a nie być z tak miękkiego materiału, by konia uwierały przewożone przedmioty (zależy to też od prawidłowego spakowania). Porządnie uszyte sakwy z dobrego materiału i o przemyślanym kroju, prawidłowo użytkowane (to ważne!) z powodzeniem służą latami, i to przy intensywnym użytkowaniu. Muszą być wodoodporne i trwałe. Dobrym materiałem na sakwy jeździeckie jest cordura.
Jaki model?
Sakwy przednie przydają się na wyjeździe zawsze. Pozwalają pomieścić małe ale ciężkie lub delikatne rzeczy, których nie chcemy wozić w sakwach czapraka (aparat fotograficzny, multitool, okulary itd). Można je montować do różnych siodeł, także jadąc na komercyjny rajd – w ten sposób już w domu spakujemy do nich osobisty niezbędnik, to tez gwarancja, że nie zostawimy swoich rzeczy przy czyimś siodle. Na dłuższej wyprawie umożliwiają lepsze rozlokowanie sprzętu i dodają kolejne na niego przedziały.
Podstawowe podwójne sakwy pozwolą się spakować na kilkudniowy rajd. Kilka przegródek zapewnia możliwość dobrego posortowania sprzętu. W komplecie z sakwami przednimi to zestaw o naprawdę dużej ładowności, podzielonej na wygodne kompartmenty. Pamiętajmy, że żadem materiał nie lubi nadmiernego i siłowego wypychania a jeśli w domu coś dopychamy kolanem to na rajdzie będzie tylko trudniej. Dlatego warto rozważyć większe sakwy, jeśli podstawowe pakujemy na styk lub musimy zostawiać zbyt wiele ekwipunku.
Sakwy z pojemnikami na bidony to wersja szczególnie przydatna latem, ponieważ uzupełnianie płynów jest kluczowe. Nie zawsze po drodze znajdziemy czysty strumień czy...sklepik, także zwiększenie ilości zabranej wody o dwa dodatkowe bidony w kieszeniach ma niebagatelne znaczenie. Dodatkowo umieszczenie kieszeni na bidon na zewnątrz sakw powoduje, ze łatwo skorzystać z napoju bez 'rozbebeszania' całej sakwy.
Sakwy potrójne wzbogacone są o sakwę w kształcie walca, pojemności około 4 litrów. Może ona mieścić właściwie co zechcemy, ale przykładowo: koc, kurtkę lub owies dla konia, ale też namiot. Sakwy potrójne stanowią porządny ekwipunek nawet na naprawdę długie, wielodniowe wyprawy. Dodanie do kompletu sakw przednich pozwoli zaopatrzyć i jeźdźca i konia w sprzęt i pożywienie niezbędne na długim rajdzie.
Poniżej piękny przykład oryginalnej, prawie stuletniej kulbaki kawaleryjskiej, z niezbędnymi sakwami i dodatkami. Siodło pochodzi sprzed II WŚ i jest nadal sprawne użytkowo! Właśnie na rozwiązaniach siodeł kawaleryjskich bazują najlepsze modele współczesnych sakw (a także siodeł turystycznych i rajdowych). Zdjęcie dzięki uprzejmości właścicieli, Pani Marzeny Tamul i Pana Daniela Boguszewskiego ze Stajni Galiwa.