Niepokalanek dla koni
Niepokalanek pospolity/mnisi/pieprzowy (Vitex agnus-castus ) to krzew pochodzący z rejonu śródziemnomorskiego i Azji Środkowej. Surowcem zielarskim są nasiona, które po roztarciu mają piękny, korzenny zapach. Nazwa przypomina, że stosowali go juz średniowieczni mnisi, aby cielesne pokusy nie zakłócały im życia w celibacie.
Właściwości: reguluje cykl płciowy klaczy, łagodzi jego zaburzenia, stabilizuje poziom hormonów płciowych. Ma działanie estrogenne, dopaminergiczne i zmniejsza wydzielanie prolaktyny. Pomaga klaczom nerwowym i kapryśnym podczas rui.
Działanie: hamuje wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej i w ten sposób reguluje poziom hormonów płciowych (prolaktyna wpływa bezpośrednio na ich poziom). Dzięki temu reguluje poziom hormonów płciowych u obu płci: normalizuje stężenie progesteronu i harmonizuje cykl płciowy, sprzyjając jego prawidłowemu przebiegowi i regularności, a więc i płodności. Wpływa na wzrost poziomu endorfiny i łagodzi niekorzystne zmiany w zachowaniu w czasie rui (napady agresji, rozdrażnienie, krnąbrność, zmienne nastroje, niestabilność emocjonalną), wyrównuje nastrój. Poprawia samopoczucie a co za tym idzie, zachowanie klaczy w czasie rui i pomiędzy nimi.
Niepokalanek zwiększa wydzielanie hormonu luteinizującego, który u samic stymuluje owulację i wytwarzanie progesteronu; a u samców wytwarzanie testosteronu. Niepokalanek hamuje uwalnianie i działanie FSH, czyli folitropiny, hormonu przysadki, który pobudza wzrost pęcherzyków jajnikowych i wytwarzanie estrogenów, a u samców stymuluje spermatogenezę.
Pozostałe działania zioła to m.in: uspokajające, moczopędne, wspomagające laktację (zależnie od dawki!), odkażające. Wspomaga leczenie wielu chorób, np. zakażeń przewodu pokarmowego i układu oddechowego, nieżytu oskrzeli na tle infekcji i alergii; kaszlu, grypy, zaburzeń trawiennych, zaburzeń krążenia limfy. Ekstrakty z tej rośliny działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbólowo.
Wskazania:
-
zaburzenia hormonalne u klaczy, nieregularny cykl płciowy wywołany nadmiernym uwalnianiem prolaktyny; nerwowość, nadpobudliwość, napięcie i niekorzystne zachowanie w okresie rui; zaburzenia płodności; ruja permanentna; nadmierny poziom prolaktyny
-
dla klaczy i wałachów wykazujących agresywne, ogierze zachowania; dla agresywnych, dominujących, impulsywnych ogierów i wałachów. Hamuje nadmierny popęd i nadpobudliwość ogierów.
-
problemy skórne, hamuje rozwój bakterii (m.in Staphyllococcus aureus) i działa fungistatycznie, np. wobec Candida albicans.
-
stosowany u koni z chorobą Cushinga i innymi zaburzeniami hormonalnymi, stabilizuje równowagę hormonalną i zaburzenia przemiany materii spowodowane jej zachwianiem. Wspomagająco przy ochwacie.
Składniki czynne niepokalanka to: przede wszystkim glikozydy irydoidowe (ok 1%, aukubina i agnozyd) i diterpeny, oraz garbniki, goryczka, flawonoidy, olej, olejek eteryczny [6]
Ciąża jest głównym przeciwwskazaniem do stosowania niepokalanka, ponieważ nie przeprowadzono badań na temat kuracji przy użyciu tej rośliny w trakcie ciąży.
Działanie niepokalanka na układ hormonalny jest powolne i efekt rozwija się w ciągu miesięcy.
Niepokalanek dla koni z zespołem Cushinga. Pionierskie badanie w tej dziedzinie przeprowadziła dr Eleanor Kellon w 2000 na 10 koniach i kucach z objawami PPOD, ochwatu, z depresją i długim włosem. Zmiany we włosiu i nastroju można było zaobserwować już po 2 tygodniach stosowania niepokalanka. Są jednak również badania podważające efektywność działania niepokalanka w tej chorobie [2]- Inne badania (w tym szeroko zakrojone badanie 120 koni przez 4 lata, 1) potwierdzają obserwowane pozytywne zmiany w zachowaniu i poziomie hormonów, szczególnie u zwierząt z ochwatem. [1] Istnieją preparaty na bazie niepokalanka sprawdzone klinicznie w leczeniu koni i efektywne [4]. Dane są więc sprzeczne, ale jest faktem, że stan zdrowia niektórych koni z Cushingiem poprawia się po niepokalanku. Nie zaszkodzi go spróbować zwłaszcza w początkowym etapie, jednak stan konia i wprowadzane środki należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Często zdarza się, że koń najpierw dobrze reaguje na suplementację niepokalankiem, ale potem przestaje na niego reagować i wymaga innych środków. Dlatego stosując go trzeba pamiętać, że może po pewnym czasie stracić efektywność i wymagać wdrożenia innych środków oraz częstej kontroli weterynaryjnej.
Obserwowana różnorodność reakcji koni na ten środek wynika też z powikłań i chorób towarzyszących, zwłaszcza u koni starszych. W wielu przypadkach niepokalanek będzie pomocny nie tylko ze względu na regulację gospodarki hormonalnej, ale także działanie przeciwbakteryjne czy przeciwzapalne.
-
"Laminitis Trust clinical trial using vitex in equine Cushing's disease" (2001 -2004) R. Eustace, S. L. Emery, The Laminitis Clinic on behalf of the Laminitis Trust.
-
"Comparison of Vitex agnus castus Extract and Pergolide in Treatement of Equine Cushing's Syndrome" J. Beech, M. T. Donaldson, S. Lindborg (2003)
-
Grupa ECIR = Equine Cushing's and Insulin Resistance Group Inc.
-
"Use of the chasteberry preparation Corticosal for the tratment of PPID in horses", Z. Bradaric, A. May, H. Gehlen (2013)
-
"Phytopharmacological Review on Vitex agnus-castus: A Potential Medicinal Plant" H. Z. Ghazala, H. Rizwani, S. Ishaqe (2016)
-
'Niepokalanek – Vitex agnus-castus raz jeszcze, nowe spojrzenie na roślinę." H. Różański (2014)
Ilustracje: Alfred de Dreux "A grey arabian stallion galoping with dogs", James Ward 'Fighting Horses"