Boswellia dla koni
Boswelia to środek o działaniu silnie przeciwzapalnym i antyoksdacyjnym. Bezpieczna i wszechstronna, ma liczne zastosowania u koni. Pomaga w dolegliwościach, których podłożem lub składową jest nadmierny, niszczący organizm stan zapalny. Czynniki zapalenia są wydzielane przez organizm w normalnej reakcji na patogeny i w procesie gojenia urazów; ale stan zapalny przedłużony, rozszerzony na zdrowe tkanki, chroniczny, czy nadmierny wobec do potrzeb (np w alergii) jest szkodliwy. W jego opanowaniu pomaga Boswellia. Jej wielką zaletą jest łagodne działanie na układ pokarmowy. Mogą jej używać konie, u których z powodu wrzodów, niewskazany jest czarci pazur np stare konie sportowe z chronicznym bólem. Podstawowe zastosowanie boswelii u koni to problemy układu ruchu, a także schorzenia oddechowe i alergie.
ZASTOSOWANIE TRADYCYJNE:
Kadzidłowce (Boswellia) to drzewa rosnące w Afryce, Indiach i Arabii. Gumożywica Boswellia serrata jest znana jako olibanum, indyjskie kadzidło, frankincense, guggal. Jej działanie przeciwzapalne, przeciwartretyczne i przeciwbólowe znano w antycznych Indiach i Egipcie. W sanskrycie zwana Gajabhakshya, nazwa wynika z obserwacji zjadania drzew Boswelii przez słonie, co skojarzono z ich siłą i długowiecznością. W tradycyjnej medycynie indyjskiej żywica Boswelli to lek na zapalenia i ból stawów, kości (w tym kręgosłupa), reumatyzm, środek wykrztuśny, antyseptyczny, w zapaleniu i podrażnieniu przewodu pokarmowego. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej stosowana przeciwbólowo. Uważa się, że aktywuje krążenie krwi w najdrobniejszych kapilarach i usuwa jej zastój, powodujący ostry, zlokalizowany ból (typu kolki). Stosowana jest w ostrych bólach brzucha (w tym związanych z jajnikami), żołądka, zębów; oraz przy złamaniach, skręceniach, chorobach stawów, naciągnięciach mięśni i więzadeł. Wspomaga regenerację, w tym kości, zmniejsza wysięki.
SKŁADNIKI
Żywica B. serrata zawiera 30–60% triterpenów (kwasy bosweliowe, kwas lupeolowy), 5–10% olejku eterycznego, 20–35% węglowodanów, alkaloidy, fitosterole, składniki fenolowe, flawonoidy, taniny. Ważne składniki surowca to kwasy bosweliowe o działaniu przeciwzapalnym. Właściwości antyoksydacyjne i wymiatanie wolnych rodników nadają składniki fenolowe i flawonoidy. Olejek bosweliowy zawiera kombinację składników (pinen, dipenten, mircen, cymen, gwajen, farnezol, borneol, karwon), działa przeciwbakteryjnie, hamuje rozwój grzybów. Wcierany w okolice stawów łagodzi obrzęk i ból, poprawia krążenie. Wzmaga wentylację płuc (częstość oddechów) i diurezę.
JAK DZIAŁA BOSWELIA
Najpierw warto przypomnieć, czym jest stan zapalny. Pewien poziom stanu zapalnego w organizmie jest niezbędny dla zdrowia. Odpowiedź zapalna chroni przed uszkodzeniem tkanek i wniknięciem mikroorganizmów. Obejmuje nagromadzenie komórek odpornościowych i niektórych białek osocza. Celem reakcji zapalnej jest uzdrowienie i przywrócenie homeostazy. Powinna sama wygasnąć, ale utrzymywanie się czynnika stymulującego u predysponowanych koni prowadzi do chronicznego zapalenia i uszkodzenia tkanki. Gdy zapalenie trwa za długo, prowadzi do chronicznych chorób (nowotworów, alergii, cukrzycy, artretyzmu); większość z nich wiąże się też ze zwiększoną produkcją wolnych rodników tlenkowych (ROS), co powoduje stres oksydacyjny.
Boswellia przy stanie zapalnym: działa bardzo silnie przeciwzapalnie, immunomodulująco i antyrakowo. Kwasy bosweliowe ograniczają rozwój stanu zapalnego i stres oksydacyjny, a przy zapaleniu jelit, modulują przyleganie leukocytów do nabłonka. Działanie przeciwzapalne polega na blokowaniu prozapalnej lipoksygenazy, kluczowego enzymu syntezy leukotrienów. Leukotrieny przy astmie indukują skurcz oskrzelików, nadmierną produkcję śluzu i eozynofili, obrzmienie. Boswellia wpływa na odpowiedź immunologiczną: zmniejsza napływ leukocytów i syntezę przeciwciał, hamuje klasyczną ścieżkę zapalną. Kwasy bosweliowe hamują syntezę prozapalnych leukotrienów, wyciszają odpowiedź zapalną i redukują stres oksydacyjny. Dzięki temu pomaga w chorobach o podłożu zapalnym, z wysokim poziomem leukotrienów, jak artretyzm, astma, nowotwory, zapalenie jelit. Boswellia hamuje też działanie elastazy i degradację glikozaminoglikanów w stawach zapalnie zmienionych. Działa immunomodulująco: łagodzi rozregulowanie układu immunologicznego, typowe dla schorzeń immunologicznych. wpływa na na ilość i równowagę między komórkami T regulatorowymi i efektorowymi. Działa też przeciwbakteryjnie, rozszerza naczynia, poprawia gospodarkę sodem,
ZASTOSOWANIE BOSWELII U KONI:
Boswellia jest skuteczna w schorzeniach, gdzie problemem jest stan zapalny i stres oksydacyjny:
-
Pomaga po kontuzjach, nadwyrężeniach stawów, zakwasach, dużym wysiłku i intensywnym treningu, wysiękach prozapalnych. Wspomaga naprawę, zapobiega degradacji chrząstki
-
Alergia, RAO, astma, kaszel, zapalenie oskrzeli, nieżyty oddechowe. Działa wykrztuśnie.
-
Wrzody, skłonność do kolek, zapalenie jelit; wpływa ochronnie na miąższ wątroby
-
w chorobach auroimmunologicznych, jak artetyzm, reumatyzm, zapalenie stawów: redukuje stany zapalne, ból i obrzęk, zwiększa zakres ruchu i wytrzymałość. Konie lepiej chodzą, stawy zdrowieją. Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny porównywalny z fenylobutazonem.
-
kwasy bosweliowe działają antyproliferacyjnie: ograniczają wzrost i różnicowanie niektórych komórek raka (np białaczki).
Zalety Boswelii dla koni:
-
działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
-
zachowanie stabilnego ukrwienia stawów i prawidłowego zakresu ruchu
-
minimalne skutki uboczne, w przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalne i sterydów. Redukuje zapalenie i ból bez hamowania naturalnych mechanizmów zdrowienia organizmu. Niesteroidowe leki rpzeciwzapalne (NSAIDs) mają liczne skutki uboczne: wrzody, krwawienie żołądka, zubożają organizm w mikroelementy (selen, cynk) i witaminy B.
-
alternatywa dla hakorośli jeśli koń ma delikatny układ pokarmowy. Długotrwałe użycie boswelii, w przeciwieństwie do leków NSAID nie powoduje podrażnienia żołądka i wrzodów. Niektóre zioła redukujące stany zapalne, jak czarci pazur, mogą powodować problemy trawienne. Przy stanie zapalnym trzeba brać pod uwagę zdrowie układu pokarmowego.
Ważne: Dieta konia to klucz do zwalczenia reakcji zapalnych. Nie powinna zwierać pasz powodujących zapalenie - nadmiernie przetworzonych, długo i/lub źle przechowywanych, zbyt bogatych w cukry, zjełczałe/kiepskiej jakości tłuszcze. Inne przyczyny zapalenia to przepracowanie i kumulacja toksyn. Zawsze szukać źródła problemu zdrowotnego, np wystąpieniu artretyzmu sprzyjają problemy żywieniowe. Kwasy bosweliowe lepiej wchłaniają się z tłuszczem, np olejem.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Ze względu na swe cechy bardzo silnego poruszania krwi, przeciwwskazana w ciąży.
Możliwe skutki uboczne kwasów bosweliowych to ból brzucha i biegunka.
Możliwa jest interakcja z innymi lekami podawanymi koniowi, więc w razie wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.
Tekst i zdjęcia: Joanna Smulska
Literatura:
"Boswellia Serrata and the management of Equine Inflammation", S. Krahl, Natural horse magazine blog, Volume 15, Issue 3
"Antioxidant and Ex Vivo Immune System Regulatory Properties of Boswellia serrata Extracts" D. Beghelli, G. Isani, P. Roncada, G. Andreani, O. Bistoni, M. Bertocchi, G. Lupidi, A. Alunno; 13 Mar 2017; Oxid Med Cell Longev. 2017
"Boswellia i olibanum w medycynie ajurwedyjskiej i europejskiej. Boswellia w medycynie sportowej. "Dr H. Różański 2009
“The Bountiful Benefits of Boswellia,” N. Robinson, Veterinary Practice News. 23 May 2012