Apteczka stajenna

APTECZKA STAJENNA
Apteczka stajenna niezbędna jest w każdym budynku stajni i na wyjazdach – należy ją zabierać, transportując konia np na zawody, a także specjalną, skompresowana wersję w sakwy na rajdach i podczas dłuższych czy bardziej wymagających terenów. Dzieli się na apteczkę pierwszej pomocy, która powinna być w osobnym, łatwym do przeniesienia na miejsce wypadku, pojemniku, oraz apteczkę w szerszym pojęciu, która służy nie tylko w przypadkach nagłych, ale i do radzenia sobie z pospolitymi końskimi dolegliwościami. Do tej drugiej należą m.in żele i maści chłodzące i rozgrzewające, stetoskop, strzykawki, nóż do kopyt itd. Wszelkie zużyte lub przeterminowane środki należy niezwłocznie uzupełniać lub wymieniać.
Następujące rzeczy warto mieć w apteczce stajennej umieszczonej w mocnym, szczelnym pojemniku:
CZĘŚĆ PIERWSZA – PIERWSZA POMOC CZYLI TAMOWANIE KRWOTOKÓW I OPATRYWANIE RAN
-
bandaże: samoprzylepne \ adhezyjne (np do przytrzymania okładu), bandaże bawełniane, bandaże elastyczne. Do apteczki PP przynajmniej po 2 sztuki, ale im więcej koni tym większy zapas powinniśmy mieć. Bandaże się nie psują, wystarczy mieć zapas w osobnym pojemniku, na wszelki wypadek.
-
jałowe opatrunki: 4 sztuki 10 X 10 cm, dwa 10 x 20
-
termometr plus klamerka i sznurek żeby nie zgubił się w procesie mierzenia. Podniesiona temperatura to ważny wskaźnik np przy kolce czy infekcji.
-
antyseptyczny płyn – jodyna, rivanol, Hibiscrub, Betadine i in, do czyszczenia ran, rozciętej skóry, przy infekcji skóry.
- spray ochronny, np Alu Spray (na otarcia lub do zabezpieczania ran po szyciu, nie na rany otwarte), puderspray.
-
Nożyczki (z zaokrąglonymi brzegami)
-
gaza bawełniana (metrowe i półmetrowe), paczka gazików, dwie paczki waty i ligniny – do opatrunków. Muszą być czyste – najlepiej trzymać je osobno w torbie z żyłką. Nieoczywiste ale skuteczne: 2 – 4 pieluszki lub podpaski – do tamowania krwawienia i do prowizorycznych opatrunków, nawet na stawie skokowym. UWAGA: waty nie stosujemy bezpośrednio na rany bo zostawia w nich kłaczki i utrudnia gojenie; służy do wypełniania opatrunków, także do opatrunków na kopyto np przy podbiciu)
- Blau Spray z chlorheksydyną - do dezynfekcji (sprzętu, powierzchni, rąk, pola operacyjnego)
-
rękawiczki lateksowe: chronią ranę przed drobnoustrojami z rąk
-
notes (pomiary temp, oddechów konia, daty wizyt lek. i in), telefony do weterynarzy, kowala, transportu koni, lista zawartości apteczki z datami ważności.
-
czysty ręcznik
-
latarka mała z mocnymi bateriami
-
strzykawka 60 ml do przemywania ran
-
fizjologiczny roztwór soli (0,9 % roztwór NaCl) i paczka czystej soli do ewentualnego robienia roztworu do czyszczenia ran. Małe ampułki roztworu soli fizjologicznej są przydatne do czyszczenia ran w delikatnych miejscach oraz do płukania oczu.
CZĘŚĆ DRUGA: SPRZĘT I ŚRODKI UZUPEŁNIAJĄCE
-
maść na grudę
- stetoskop np przy kolce – szmery jelit, akcja serca
-
maść na otarcia i zadrapania, np z nanosrebrem
-
wazelina: np do posmarowania skóry poniżej rany z wyciekami; do smarowania pod popręgiem i regionu pach u koni skłonnych do otarć w tym miejscu
- szara taśma klejąca: pomocna do opatrunków, wodoodporna i trwała
-
maść siarczanowa na gnicie strzałki
-
żel chłodzący i glinka chłodząca na stłuczenia
- Clotrimazol - na pierwsze objawy grzybicy
-
dudka
-
kantar i uwiąz
-
kopystka i nóż do kopyt
-
CZYSTY zestaw owijek
- but do okładów na kopyto