Zasady jazdy konnej. Część 2.
- Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia. Podręcznik rekomendowany przez Polski Związek Jeździecki.
Zasady jazdy konnej. Część 2: Zaawansowane wyszkolenie jeźdźca i konia. Jest to praktyczny podręcznik dla przyszłych i obecnych jeźdźców sportowych. Zwięźle omawia kwestie ważne dla zawodnika 3 głównych dyscyplin jeździeckich.
Podzielony jest na trzy części dotyczące: ujeżdżenia, skoków i WKKW. W części ujeżdżeniowej zostają omówione predyspozycje jeźdźca i konia, znaczenie prawidłowego dosiadu ujeżdżeniowego. Zasady szkolenia – wskazówki do dalszej pracy nad zgięciem, siła pchająca i siłą nośną. Szczegółowo są przeanalizowane zaawansowane ćwiczenia ujeżdżeniowe: chody wyciągnięte, chody boczne, ciągi, lotne zmiany, piruety, piaff i pasaż. Rozdział kończy tematyka pracy w ręku, rozwiązywania problemów szkoleniowych i uczestnictwa w zawodach.
Część skokowa na wstępie omawia predyspozycje konia, wyposażenie i warunki treningowe. Dalej opisana jest gimnastyka skokowa, budowa przeszkód, fazy skoku, najazdy, szeregi, linie przeszkód i jazda parkurowa. Osobny rozdział poświęcony jest planowi startów i przygotowaniu do nich.
Wymagania i założenia WKKW to część również rozpoczynająca się uwagami na temat predyspozycji jeźdźca i konia, oraz wyposażenia i warunków. Omówione jest długofalowe planowanie nie tylko treningu (plan roczny i tygodniowy) ale całej kariery konia WKKW. Rozpisany jest trening z podziałem na cele i zawartość: podstawowy, ujeżdżeniowy, skokowy, w terenie, wytrzymałościowy, stiplowy. Uczestnictwo w zawodach WKKW opisano pod kątem przygotowania i przebiegu zawodów, oglądania trasy, przeglądu i poszczególnych prób.
Konkretny i przejrzysty poradnik przyda się zarówno osobom startującym, jak i szkoleniowcom, jako uzupełnienie teoretyczne. Podręcznik jest autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki.