Bez kopyt nie ma konia. Nic Barker, Sarah Braithwaite

Bez kopyt nie ma konia. Nic Barker, Sarah Braithwaite

  • Rehabilitacja kopyt. Bose konie w sporcie i rekreacji. Kopyta bez podków mogą sprostać poważnym wyzwaniom stawianym im przez każdy rodzaj podłoża.
95,00 zł
brutto / szt.
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: / szt.
Cena regularna: / szt.
z
Możesz kupić także poprzez:
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
14 dni na łatwy zwrot
Bezpieczne zakupy
Odroczone płatności. Kup teraz, zapłać później, jeżeli nie zwrócisz
Kup teraz, zapłać później - 4 kroki
Przy wyborze formy płatności, wybierz PayPo.PayPo - kup teraz, zapłać za 30 dni
PayPo opłaci twój rachunek w sklepie.
Na stronie PayPo sprawdź swoje dane i podaj pesel.
Po otrzymaniu zakupów decydujesz co ci pasuje, a co nie. Możesz zwrócić część albo całość zamówienia - wtedy zmniejszy się też kwota do zapłaty PayPo.
W ciągu 30 dni od zakupu płacisz PayPo za swoje zakupy bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli chcesz, rozkładasz swoją płatność na raty.
Autorki 'Bez kopyt nie ma konia' od ponad 10 lat jeżdżą i startują w zawodach na bosych koniach, oraz zawodowo strugają kopyta. W tym czasie spotkały wiele 'beznadziejnych' przypadków i koni, które 'nie mogą' chodzić bez podków – i udowodniły, że to nie prawda Zaletą jest spora liczba opisanych konkretnych przypadków, nie tylko zdjęć 'przed i po', ale – co koń robił, jadł, jaka była diagnoza i jak w przeciągu czasu wyglądała korekcja i jej efekt.

Autorki przytaczają powszechne w UK mity na temat kucia oraz negatywne opinie, z jakimi się spotykają. Jednocześnie cytują książki nawet sprzed wieku, gdzie już zwracano uwagę na problemy wynikające z kucia, na to, że choć może ułatwić użytkowanie konia z kiepskimi i chorymi kopytami, to na dłuższą metę zwierzęciu szkodzi, a stanu kopyt nie poprawia (bo brak eliminacji przyczyny oraz brak umożliwienia samoleczenia – upośledzone krążenie). Jednocześnie zostaje przypomniane, że zdjęcie podków to dopiero początek i magicznie nie leczy! Zarówno prawidłowe struganie, jak i żywienie i utrzymanie jest niezbędne dla zdrowia kopyt.

Przeanalizowany zostaje wygląd zdrowego kopyta, i jego elementów: praca strzałki u koni kutych i bosych; ściana kopyta (pierścienie wzrostu, szybkość wzrostu, kąty; ściana kopytowa (oraz jej oddzielenie = flara i deformacje); podeszwa (wklęsłość, powierzchnia, optymalna grubość); ściany wsporowe; linia biała (i jej choroby) i piętki. Jak są przenoszone obciążenia w kopycie kutym i bosym.

Następny rozdział przystępnie opisuje, cytując badania naukowe, teorie na temat działania kopyt w ruchu. Opisane są teoria opadania, teoria nacisku, hydrauliczne pochłanianie wstrząsów (za pomocą cieczy, czyli krwi w żywej części kopyta), lądowanie na piętkach, odkształcanie puszki kopytowej w ruchu. Dalej różnice w rozwoju kopyt u źrebiąt domowych i dzikich. Wpływ kucia/strugania na propriocepcję i pochłanianie wstrząsów; czemu bose konie mniej się potykają. Kopyta jako organy neurosensoryczne. Drobiazgowo porównano budowę struktur zdrowych i niezdrowych (strzałka gąbczasta, chrząstki kopytowe, podeszwa, listewki, ściany, strzałka rogowa, piętki). Rozdział szczególnie wartościowy bo zbiera i tłumaczy wyniki licznych, i nie zawsze łatwo dostępnych lub/i zrozumiałych, prac badawczych.

Autorki wyliczają wspólne cechy zdrowych kopyt, dają wskazówki do oceny wyglądu oraz tłumaczą, jak powstają kopyta nieprawidłowe. Wskazane jest postępowanie przy patologiach: 'syndrom trzeszczkowy', bolesność tylnej części kopyta/zapalenie ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palców; ochwat, inne problemy metaboliczne, uszkodzenia ścięgien i więzadeł.

Cały rozdział poświęcony jest przykładom użytkowania bosych koni z opisami właścicieli, użytkowników – rajdy, wkkw, biegi myśliwskie, wyścigi i inne dyscypliny.

Ostatnia część książki zajmuje się wpływem żywienia i utrzymania na kopyta. Opisana jest budowa układu pokarmowego, dieta w naturze i niewoli, skutki nadmiaru skrobi, objawy złej diety, praktyczne rady nt pasz, dodatki, magnez a kopyta, problemy z truciznami ( środki odrobaczające, mykotoksyny, zatruta woda). Na kopyta wpływa też ruch i środowisko: opisany jest zakres komfortowej pracy i wdrażanie konia, oraz koncepcja ścieżek i ich schematy. W dziale Pielęgnacja: korzyści z poruszania się boso, rozczyszczanie – kto i jak powinien je wykonywać oraz porady praktyczne.

Na koniec mamy schematy działania przy konkretnych problemach: ropnie, zacieśnione piętki, pęknięcia, słaby róg, choroba lini białej, płaskie kopyta, gnicie strzałki. Pracę kończą studia przypadków: historia, dieta, rehabilitacja (ochwat, pęknięcia itd).

 

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:

Z naszego bloga

KOPYTA CZ. III: ŻYWIENIE A KOPYTA

KOPYTA CZ. III: ŻYWIENIE A KOPYTA

Kopyta koni zarówno potrzebują prawidłowego żywienia jak i są jego wskaźnikiem. Błędy żywieniowe są widoczne w kształcie puszki i strukturze rogu. Odpowiednie suplementy, zioła i dbałość o zapewnienie niezbędnych mikroelementów i witamin pomagają osiągnąć zdrowe, twarde i wytrzymałe kopyta.
Czytaj więcej
KOPYTA CZ. II: PIELĘGNACJA I STRUGANIE KOPYT

KOPYTA CZ. II: PIELĘGNACJA I STRUGANIE KOPYT

U koni udomowionych, kształtowanie kopyt przez podłoże i ruch musi być uzupełniane pielęgnacją przez człowieka i regularną korektą. Prawidłowe struganie kopyt ma za zadanie ułatwienie im funkcjonowania, tj przenoszenia ciężaru konia we wszystkich chodach oraz na różnym podłożu, i ochrony wrażliwych struktur wewnątrz puszki.
Czytaj więcej
pixel