Łatwy zwrot towaru
Owies chemia i technologia szeroko omawia skład chemiczny (węglowodany, białka, lipidy, składniki mineralne, związki fitynowe, witaminy) i wartości odżywcze tego zboża, tematykę jego uprawy (wymagania, nawożenie, siew, szkodniki, odmiany) oraz zastosowanie owsa w żywieniu ludzi. Omówione zostało równiez przetwórstwo owsa, w tym parowanie, prażenie, płatkowanie itd.
Z przedmowy autora: "Do niedawna owies był głównie wykorzystywany jako pasza dla koni, a tylko niewielkie ilości w żywieniu człowieka. W związku z gwałtownym spadkiem pogłowia koni zmalało też zapotrzebowanie na owies i dzisiaj jest on zbożem „niechcianym", a cena jego jest niższa niż pozostałych. [...] Tymczasem od kilku lat świat na nowo odkrywa owies. Stwierdzono bowiem, że jest najcenniejszym ze zbóż, a jego ziarno ma wyjątkowo wysoką wartość fizjologiczno-żywieniową i dlatego powinno znaleźć jak najszersze zastosowanie w żywieniu człowieka. [...]
Kiedyś nasi przodkowie wysoko cenili owies. Przez stulecia aż do XVIII wieku owsianka, obok chleba żytniego i chleba z dodatkiem owsa i warzyw, była pożywieniem codziennym, zwłaszcza warstw uboższych. W XIX wieku owies został wyparty w znacznym stopniu poprzez bardziej plenne ziemniaki. W Niemczech jednak cieszył się on dłużej uznaniem. Dowodzi tego m.in. starogórnoniemieckie przysłowie „Owsianka czyni ludzi z żelaza". U nas zawsze odnoszono się do tego zboża z pogardą, czego dowodem jest popularne przysłowie „l w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu". Znacznie jednak bardziej znane jest słynne powiedzenie Samuela Johnsona zamieszczone w pierwszym słowniku języka angielskiego (1755), którego jest autorem: „Owies: jest to zboże wykorzystywane w Anglii głównie w żywieniu koni, natomiast w Szkocji na pożywienie dla ludzi". Później dr Boswell tak uzupełnił wypowiedź Johnsona: „Tak, dr Johnson, ma Pan rację: dlatego takie piękne konie są w Anglii i tacy wspaniali ludzie w Szkocji".
Jestem entuzjastą wykorzystania owsa jako pożywienia dla człowieka i mam nadzieję, że monografia ta przyczyni się do większego rozpowszechnienia tego zboża w żywieniu ludzi i zyska on takie uznanie wśród konsumentów na jakie zasługuje"
- Autor: red. Henryk Gąsiorowski
- Rok wydania: 1995
- Liczba stron: 180
- Oprawa i wymiary: miękka, 175 x 240 mm
- ISBN: 83-09-01640-9