Łatwy zwrot towaru
Trening konia sportowego napisany jest przez praktyka, odnoszącego zwycięstwa w najwyższej klasy zawodach WKKW, a także w ujeżdżeniu. Stanowisko trenera niemieckiej kadry narodowej WKKW jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji w swojej dziedzinie.
Książkę cechuje przejrzysty układ i porządek. Zagadnienia są rozbite na punkty, każde ćwiczenie ma omówiony cel a problem - wskazana przyczynę i rozwiązanie, nic tu nie jest przypadkowe. Na każdym etapie treningu konia znajdziemy przydatne dla siebie wskazówki. Warto sięgnąć po rady znawcy w przypadkach, gdy utkniemy w miejscu z treningiem podopiecznego. Wielką zaletą książki jest właśnie to, że autor opisuje praktycznie cały proces szkolenia od bardzo wczesnych etapów do parkurów i przeszkód krosowych. Trochę wbrew tytułowi, nie jest więc to pozycja tylko dla sportowców; podstawom poświęcono równie dużo uwagi co zaawansowanemu, sportowemu treningowi.
W ramach podstaw, niezbędnych każdej osobie trenującej konia, niezależnie, czy jednego swojego czy usługowo czyjeś, autor zwraca się ku jeźdźcowi i omawia jego dosiad. Wyjaśnione są powszechne błędy, jak zablokowany staw biodrowy czy zaciśnięte uda. równowaga wzdłużna i boczna jeźdźca, koordynacja i zręczność manualna to kolejne cechy, które potrzebuje wyrabiać sobie jeździec.
Przed wsiadaniem na konia powinniśmy go poznać jako fascynujący, żywy mechanizm - dlatego omówiony zostaje układ ruchu, działanie grzbietu, zmiany postawy w trakcie ujeżdżania, związek między napięciem mięśni żuchwy i języka a napięciem szyi i potylicy. Pomoce zostają wytłumaczone tak, jak je odczuwa koń, jako środki komunikacji przy których najpierw musimy wiedzieć co, kiedy i dlaczego komunikujemy. Szczegółowo opisane jest, jak uczyć np reakcji na łydkę, w którym momencie nią działać; jakie powinno być ułożenie łydki, kierunek nacisku, czas i siła jego trwania. Podobnie przeanalizowane jest działanie wodzami, w tym półparady, wodza pośrednia, wodza otwierająca, ustawiająca.
Edukacja konia podzielona jest na przedszkole (szacunek, zaufanie, ruch naprzód), szkołę podstawową (regularność, rytm, wyprostowanie, początki skoków) i średnią (impuls, zebranie, technika skoków i skoki techniczne itd). Dal każdego etapu zaproponowano cele szczegółowe i liczne ćwiczenia. dowiemy się, jak pracować z naturalnym skrzywieniem konia, skłonić go do przyjęcia kontaktu, wkraczania pod tułów, wykonywania zwrotów i przejść, ale i kontrgalopu i skoków.
Trening skokowy jest rzetelnie potraktowany i znów zaczynamy od jego celów i przygotowania, jakim jest praca na cavaletti, drągach, szeregach gimnastycznych. Dostajemy rady na niefachowe przejazdy przez drągi (np koń niepotrzebnie przez nie skacze) lub skoki (koń skacze krzywo, odbija się w złym miejscu itd.
W dziale 'trening zaawansowany' omówione są ćwiczenia zbierające i znaczenie zebrania. Mamy tu szczegółowe wytyczne wykonania i uczenia takich figur, jak trawers, ciąg, piaf, chody zebrane i wyciągnięte, czy lotna zmiana nogi.
Ostatni rozdział to trening do próby terenowej: kontrola tempa, zasady bezpieczeństwa, przeszkody wodne, rowy, coffin, bankiety, schody, przeszkody skok - wyskok, przeszkody wąskie.
Trening konia sportowego to lektura treściwa, gdzie każda ilustracja jest potrzebna a tekst jest sensownie podzielony na zagadnienia. Z całej publikacji wyziera niezbicie doświadczenie autora, dzięki czemu etapy są przedstawione we właściwej kolejności i nic nie jest pomijane przed przejściem do następnego, a na pytania pojawiające się w trakcie szkolenia magicznym sposobem znajdujemy odpowiedź w odpowiednim rozdziale. Wspaniałe wsparcie teoretyczne właścicieli młodych koni i jeźdźców z ambicjami sportowymi.