Łatwy zwrot towaru
"Masaż koni. Poradnik dla właścicieli" autorstwa Sue Palmer, wydany przez Świadome Jeździectwo.
We wstępie autorka przypomina, że konie instynktownie ukrywają ból, i kompensują go napięciem mięśni, starają się iść, pracować, skakać mimo dyskomfortu. Dlatego wyczuwanie nieprawidłowości w ruchu jest ważne. Autorka tłumaczy anatomię ważnych partii ciała konia, ich biomechanikę, wpływ różnych ćwiczeń i dyscyplin na nie, oraz klasyczny masaż.
Pierwszy rozdział obejmuje naukę technik masażu: głaskania, uciskania, ugniatania, oklepywania, rozcierania poprzecznego. Techniki są polecane do przećwiczenia na sobie i/lub na innej osobie.
Kolejny rozdział omawia anatomię, funkcje i działanie 7 ważnych grup mięśniowych, oraz ich problemy – kiedy dany mięsień może zostać przepracowany, spięty lub uszkodzony, i jakie ma to objawy (np sztywność lub ból potylicy po odsadzeniu się konia sztywno uwiązanego; z kolei źle dobrany popręg może skutkować siniakami na mięśniach piersiowych). Zilustrowane są na przejrzystych rysunkach anatomicznych, autorka podpowiada też jak je znaleźć na żywym koniu i pomóc sobie w nauce, rysując je kolorową kredą na sierści.
Wprowadzone techniki są następnie wykorzystane do podstawowego masażu kolejnych stref (szyja, łopatki, grzbiet, zad, klatka piersiowa). Opisane jest przygotowanie, wskazania i przeciwwskazania (np gorączka, mięśniochwat, infekcje skóry). Rozdział omawia krok po kroku kompletną sesję masażu oraz daje wskazówki na temat postawy, siły nacisku, rytmu, prędkości, zakresu ruchu i innych praktycznych zagadnień.
Część 'Rozwiązywanie problemów' tłumaczy, które zachowania konia mogą być spowodowane odczuwanym bólem i jak postępować w takich przypadkach. Ciało konia znów jest podzielone na strefy, opisane są możliwe nieprawidłowości (oraz, przy jakich objawach wezwać lekarza) i zalecone odpowiednie techniki masażu głębokiego.
Pracę kończą odpowiedzi na kilkanaście popularnych pytań – jak często i długo masować, jak wyczuć napięcie mięśni, czy ma znaczenie kierunek masażu, czy masować przed treningiem, czy po, co z klaczą źrebną itd. Dostajemy też, łatwy do wydrukowania, schemat masażu oraz konspekt podstawowej sesji.
"Masaż koni. Poradnik dla właścicieli" można polecić każdemu, kto chce koniowi dać coś od siebie i nauczyć się jeszcze jednego sposobu robienia wspólnie czegoś miłego. Zwłaszcza właścicielom koni młodych, po przejściach, 'krzywych', przejętych po jeźdźcach z 'ciężką ręką', skłonnych reagować napięciami na stresy i trudy treningu. Masaż wg tej książki ułatwi też kontrolę stanu zwierzęcia i jego mięśni przez cały czas trwania szkolenia i uchwycenie niepokojących zmian odpowiednio wcześnie, by szybko je skorygować.
Poradnik
Literatura jeździecka

Zachowania koni
